Fas bayrağı

Fas ve Avrupa Birliği ‘yeşil ortaklık’ geliştiriyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rabat’a yaptığı ziyarette, AB ve Fas’ın temiz enerji ve küresel ısınmayla karşı karşıya kalan alanlarda ‘yeşil’ bir ekonomik ortaklık geliştirmeye çalıştığını söyledi.

AFP’nin haberine göre, Fas’a ilk ziyaretini gerçekleştiren Leyen, Fas Başbakanı Aziz Ahnuş ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yerel basına yaptığı açıklamada, “Fas ve AB arasında daha temiz enerji geliştirmemizi sağlayacak yeşil bir ortaklık geliştirmek için çalışıyoruz” diyerek Fas’ın, AB’nin Afrika kıtasındaki ilk ekonomik ortağı olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz Haziran ayında taraflar Brüksel’de enerji, küresel ısınmayla mücadele ve çevreyi koruma alanlarında “yeşil ekonomi” için işbirliği projesine katıldıklarını duyurmuştu. Proje, Paris İklim Anlaşması’nın uygulanmasının bir parçası.

Fas ve Avrupa Birliği, 2000 yılından beri yürürlükte olan genişletilmiş bir ortaklık sözleşmesine bağlı. Ortaklık, Fas için tercihli fiyatlarla tarım ürünlerinin ihracatı ile Avrupa için balıkçılık gibi çeşitli yönleri içermekte.

Fas ve AB arasındaki bu ortaklık, kısa süre önce bir Avrupa mahkemesinin Eylül ayı sonlarında Fas ile Cezayir destekli Polisario Cephesi arasındaki tartışmalı Sahra bölgesini kapsadığı gerekçesiyle tarım ve balıkçılık takas anlaşmalarını iptal etmeye karar vermesiyle sarsıldı. Geçtiğimiz Kasım ayında AB, Polisario Cephesi’nin talebi üzerine çıkarılan karara itiraz etti.

Fas Kralı 6. Muhammed konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belirsiz ya da çifte tutumlara sahip taraflara şunu söyleyebiliriz. Fas, onlarla Batı Sahra’yı içermeyen herhangi bir ekonomik veya ticari adım atmayacak” ifadesini kullandı.

Leyen, Rabat’a yaptığı kısa ziyarette Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile de bir araya geldi.

Şarkul Avsat