Yürüyüş, Diriye’nin kuruluşundan bu yana devletin hikayesini anlattı (Fotoğraf: Saad ed-Dusari)

‘Başlangıç Yürüyüşü’nde 3 bin 500 sanatçıyla Suudi Arabistan’ın kuruluş hikayesi anlatıldı

Suudi Arabistan’da yaklaşık 300 yıl önce 1727’de İmam Muhammed bin Suud tarafından devletin kurulmasının yıldönümü ilk kez dün 22 Şubat tarihinde kutlandı.

Kral Selman bin Abdulaziz tarafından geçtiğimiz ay imzalanan Kraliyet emri ile 22 Şubat tarihinin her yıl ülkenin ‘Kuruluş Günü’ olarak anılması ve aynı günün resmi tatil olmasına karar verilmişti.

İlk etkinlikler, başkent Riyad’ın güneyinde Vadi Namar’da düzenlenen yaklaşık 3 bin 500 sanatçının ve çok sayıda safkan at ve devenin katıldığı ‘Başlangıç Yürüyüşü’ gerçekleşti.

Yürüyüşte, ilk Suudi devletinin kurucusu İmam Muhammed bin Suud’dan başlanarak, Diriye’nin kuruluşundan bu yana devletin hikayesi ve devlet tarihinden olaylar anlatıldı.

Devletin gelişmesine ve kurulmasına yardımcı olan çiftçiler, öğretmenler ve askerler gibi kişiler de hikayede yer aldı.

Yürüyüşte, devletin kuruluşundan bu yana tanık olduğu pek çok destan, hikaye ve kadının devleti kurmadaki büyük rolü vurgu yapıldı.

Yürüyüşün hikayesi, Fahd el-Mased ve Halad el -Halaf tarafından yazılan, Sarham tarafından bestelenen ve sanatçı Muhammed Abdo tarafından yönetilen bir operette önde gelen Suudi sesler tarafından anlatıldı.

Tören, Suudi Arabistan’ın sahip olduğu mirası ve uzun tarihi kutlamak için orada bulunan vatandaşların yoğun katılımına tanık oldu.

Vatandaşlar da, ülkenin tüm bölgelerinden geleneksel kostümler giyerek, ülkelerinin Kuruluş Günü’nü kutladı.

Şarkul Avsat