Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Lavrov: Ukrayna ordusu “silah bırakırsa” müzakerelere hazırız

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Sergey Lavrov’un bugün Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerinden yetkililerle Moskova’da görüşeceğini duyurdu.

Sergey Lavrov, ülkesinin Ukrayna’yı işgal planı olmadığını belirterek, Ukrayna’nın savaşı bırakması halinde diyaloğa hazır olduklarını söyledi. Lavrov, Ukrayna halkına ve sivillere saldırma niyetinde olmadıklarını duyurdu.

Rus bakan açıklamasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın militarizm ve Nazizm’den arındırılması, böylelikle de Ukraynalıların kurtulup kendi geleceklerini özgürce belirleyebilmesi için operasyon kararı aldığını ifade etti.

Putin geçtiğimiz Pazartesi günü, Ukrayna’nın tüm topraklarının işgal edilmesini emretmeden önce, Ukrayna’nın doğusundaki iki ayrılıkçı bölgeyi bağımsız devletler olarak tanıyan iki kararnameyi imzaladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, görüşmede tarafların Ukrayna’daki Rus askeri operasyonlarının yanı sıra Moskova’da Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti büyükelçiliklerinin açılması ve Rusya’daki Rus diplomatik merkezlerinin açılmasının ele alınacağı belirtildi.

Donbass olarak bilinen Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki Rus destekli ayrılıkçılar, 2014 yılında Ukrayna hükümetinin kontrolünden ayrıldığını ilan etti.

Şarkul Avsat