Arap ülkeleri Ukrayna savaşından ne kadar etkileniyor?

Ukrayna dünya ekonomilerinde üst sıralarda yer almasa da (56.), dünyanın en önemli tarım ihracatçılarından biridir. Bu konumu göz önüne alındığında, Rusya’nın kendisine karşı yürüttüğü savaş kesinlikle küresel ekonomiyi etkileyecektir.

Ukrayna’nın mısır ihracatı 4,8 milyar doları, ayçiçek yağı 3,8 milyar doları, buğday ihracatı ise 3,11 milyar doları yani toplamda bu üç ürün 11,7 milyar doları aşmaktadır.

Ukrayna bu konuda ‘Avrupa’nın ekmek sepeti’ olarak anılmaktadır. Küresel düzeyde buğday üretiminin yüzde 12’sini, mısır üretiminin yüzde 16’sını ve arpa üretiminin yüzde 18’ini sağlamaktadır.

Rusya, Çin, Almanya, Polonya ve İtalya Ukrayna’nın başlıca ticaret ortakları iken, birçok Arap ülkesinin de Ukrayna ile ticaret alışverişi bulunuyor. Ukrayna’nın ihracatının yüzde 12’si Arap ülkelerine gidiyor.

Ukrayna, 2020’de 18 Arap ülkesiyle yaklaşık 6,3 milyar dolar tutarında ticaret alışverişine imza attı. Ukrayna’dan yapılan ithalat bu ticaretin yüzde 92’sini oluştururken, Arapların Ukrayna’ya ihracatı 450 milyon doları geçmiyor.

Mısır, Suudi Arabistan, Irak, BAE, Fas ve Tunus’un Ukrayna ile toplam 4,5 milyar dolar ticaret hacmi bulunuyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması Arap ülkeleri ile Kiev arasındaki bahse konu karşılıklı ticareti doğrudan etkileyecek, ancak dolaylı etkiler bundan daha da büyük olabilir.

Birçok Arap ülkesi, tedarik zincirleri, özellikle demir cevheri ve mineralleri Ukrayna’dan ithal eder. Bu da uzun vadede sektörlerini etkileyebilir. Bu nedenle, bu ülkeler – henüz başlamamışlarsa – ilk etapta Ukrayna’dan ve ikinci sırada Rusya’dan yaptıkları ithalata alternatifler aramaya başlamalılar.

Şarkul Avsat