Expo 2020 Dubai’de Ukrayna bölümü (WAM)

BAE, Ukrayna’da gerilimi azaltma ve çatışmaların durdurulması çağrısında bulundu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında Ukrayna’daki tehlikeli gelişmelerin bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği baltaladığını vurgulayarak, acilen gerilimi azaltma ve çatışmaların sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu çatışmanın Ukrayna’da bulunan sivillerin yanı sıra bölge ve uluslararası toplum için sonuçları konusunda duyulan endişe ifade edildi.

Bakanlık, insani yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaşması gerektiğini ifade ederek, tüm tarafları uluslararası insancıl hukuka saygı göstermeye, sivilleri korumaya öncelik vermeye ve insani yardımın engelsiz erişimine izin vermeye çağırdı.

BAE’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Lana Nusseibeh, oturumda yaptığı konuşmada, BAE’nin gerilimi azaltmak ve çatışmaların sona ermesini sağlamak için BMGK üyeleriyle çalışmaya istekli olduğunun altını çizdi.

Nusseibeh konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

“Diyalog kanalları her zamankinden daha fazla açık tutulmalı. Hepimiz bunu başarmak için çaba göstermeliyiz. Ortadoğulu olarak, istikrarlı bir bölgesel güvenlik ortamının, gerilimi azaltma, diplomasi ve diyalogun kritik öneminin farkındayız. Deneyimlerimize dayanarak, kapsamlı istişarelere olan ihtiyacı da anlıyoruz.”

Büyükelçi Nusseibeh, BAE’nin tüm BM üye devletlerinin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına saygı göstermeyi taahhüt ettiğini söyleyerek, krizi çözmeyi amaçlayan çeşitli diplomatik girişimler ve kanallara destek verdiğini ifade etti.

BAE Dışişleri Bakanı, ABD’li mevkidaşı ile telefonda görüştü

BAE resmi haber ajansı WAM’ın haberine göre, BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü.

Telefon görüşmesinde, iki ülke arasındaki stratejik ilişkiler ve işbirliğini geliştirme yolları ele alınırken, bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde de bulunuldu.

Şeyh Abdullah bin Zayed, BAE ile ABD arasındaki stratejik ilişkilerin derinliğini ve bunları güçlendirmek ve geliştirmek için sürekli işbirliği ve koordinasyonun önemini vurguladı.

BAE Dışişleri Bakanı ile İngiltere Dışişleri Bakanı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Şeyh Abdullah bin Zayed ve İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın dün yaptığı telefon görüşmesinde, iki ülke arasındaki tarihi ilişkiler ve stratejik işbirliğini her alanda geliştirme yolları tartışıldı.

Şeyh Abdullah bin Zayed, BAE ve İngiltere’nin güçlü tarihi ilişkilere sahip olduğunu vurgulayarak, ülkesinin bunları güçlendirme konusunda istekli olduğunu dile getirdi.

Şarkul Avsat