Pfizer ve Moderna dozları arasında bırakılan süre değiştirildi

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Pfizer ve Moderna aşılarının iki dozu arasında bırakılan süreye ilişkin tavsiyelerinde değişikliğe gitti.

Daha önce iki doz arasında tavsiye edilen süre 3 veya 4 haftaydı. Ancak söz konusu süre 8 hafta olarak güncellendi. CDC yetkilileri, iki aşı dozu arasında daha uzun bir ara verilmesinin, Kovid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 virüsüne karşı daha kalıcı bir koruma sağlayabileceğini gösteren araştırmalar olduğunu bildirdi. CDC’ye göre araştırmalar, daha uzun bir ara bırakılmasının başta 12-39 yaş arasındaki erkekler olmak üzere 12-64 yaş arasında daha uzun süre koruma sağlandığını gösteriyor. Aynı zamanda iki doz arasında daha uzun süre beklenmesinin, gençlerde aşının nadir yan etkilerinden olan kalp kası iltihaplanmasının ortaya çıkmasını azaltmaya yardımcı olabileceği kaydediliyor.

Bu değişiklik ABD’lilerin büyük çoğunluğunu etkilemeyecek. Zira değişiklik, aşı kampanyasının başlamasından 14 ay sonra yapıldı. CDC 12 yaş ve üzerindekilerin yüzde 73’ünün halihazırda iki doz aşı aldığı bilgisini paylaştı.

Ancak aşıların iki dozu arasında iki ay bekleme yönündeki tavsiye herkes için geçerli değil. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, 65 yaş ve üstü kişiler ve ciddi hastalık riski nedeniyle hızlı bir korumaya ihtiyaç duyanlara daha kısa bir aralık tavsiye ediliyor. AP’de önceki gün yayınlanan habere göre Vanderbilt Üniversitesi’nden aşı uzmanı Dr. William Schaffner şu açıklamada bulundu:

“Prosedürler mantıklı. Salgının ilk aşamalarında, virüs yayılıyordu ve insanlar ölüyordu. Aşıların mümkün olduğunca hızlı bir şekilde uygulanmasını istedik.”

ABD hükümeti daha önce, aşı üreticileri tarafından yapılan çalışmalara istinaden Pfizer aşısının 3 hafta arayla, Moderna aşısının da 4 hafta arayla iki doz halinde uygulanmasına izin vermişti.

Çoğunlukla ergenler ve genç yetişkin erkeklerde ikinci dozun ardından kalp içinde veya çevresinde iltihaplanma görüldü. CDC, 18-39 yaşlarındaki erkekler arasında, Moderna’nın ikinci dozunu alan 1 milyon kişinin yaklaşık 68’inde ve Pfizer’in ikinci dozunu alan 1 milyonda kişinin de yaklaşık 47’sinde söz konusu yan etkinin rapor edildiğini bildirdi. Aynı zamanda bazı araştırmaların, aşıların ikinci dozu için 8 hafta kadar bekletilmelerinin bu riski azalttığı kaydedildi.

Schaffner duruma dair şunları söyledi:

“Halihazırda aşılanmış kişiler, orijinal zamansal çizelgesine göre aşı olarak maksimumdan daha az korumaya sahip olduklarından endişeleniyorlarsa ek doz aşı yaptırarak bu korkularını giderebilirler. İki dozun ardından ek dozun uygulanmasının ciddi enfeksiyonlara karşı çok güçlü koruma sağladığını gösteren verilerimiz var.”

Şarkul Avsat