Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan, BMGK’nın Husileri terör örgütü olarak tanıma kararından memnun

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), Husileri terör örgütü olarak tanıma kararından memnun olduğunu açıkladı. BMGK, bu karardan önce Husi milislerinden belirli kişileri ve şirketleri terörist olarak tanıyordu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada BMGK’nın kararının Husi milislerinin ve darbeci örgütü destekleyen kişilerin faaliyetlerine son verilmesine katkıda bulunacağı belirtildi. Yapılan açıklamada kararın, Husi milislerinin eylemlerini başka kişiler tarafından finanse edilmesini engelleyeceği, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) sivilleri hedef alan milislere füze, silahlı insansız hava aracı (SİHA), silah ve fonları kısıtlayacağı ifade edildi. Yemen’de sivillere saldıran Husi milislerinin komşu ülkelere ve uluslararası deniz ticaretine zarar verdiği de kaydedildi.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, KİK’in Körfez Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı’nda alınan kararlar ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararını içeren üç referansa dayalı siyasi çözüm yoluyla Yemen krizini sona erdirme yönünde yapılan çalışmalara destek verdiğini açıkladı.

Şarkul Avsat