Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah ile Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian (SPA)

Suudi Arabistan ve Fransa Lübnan konusunda ortak hareket edecek

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah Fransa’nın başkenti Paris’te Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile bir araya geldi. İkili, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin yanı sıra güvenlik ve istikrar meselelerini ele aldı. Görüşmede, taraflar Suudi-Fransız ilişkilerinin çerçevelerini ve bu ilişkileri çeşitli alanlarda güçlendirmeyi ve ayrıca çıkarlara ve isteklere hizmet etme konularını masaya yatırdı.

Fransa’nın başkenti Paris’teki Dışişleri Bakanlığı’na ait karargahta gerçekleştirilen görüşmede, Lübnan’daki son gelişmeler, Lübnan halkının yaşadığı zor koşullar ve ekonomik krizin insani krize yansımaları ile ilgili olarak Suudi Arabistan ve Fransa arasındaki ikili koordinasyonun takibi masaya yatırıldı. Ayrıca mali kriz içindeki Lübnan’da yürütülen birçok insani projenin finansmanı konusunda anlaşmaya varıldı.

Suudi Arabistan ve Fransa, Lübnan’daki birçok hastane ve sağlık merkezlerine dernekler ve insani kuruluşlar aracılığıyla doğrudan destek sağlamak için ortak çalışmanın ilk adımı atmış olacak. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle mücadelede sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için kullanılacak yardımlar aynı zamanda bazı temel eğitim faaliyetlerine yönlendirilebilecek ve zor durumdaki kişilere gıda ve bebek maması sunan kurumların finansmanına da katkı verecek.

İki tarafın üzerinde anlaşmaya vardığı ortak çalışma mekanizması, Lübnan halkına destek sağlamak adına Lübnan’da yardım ve halk yardımı alanında çalışan uluslararası sivil toplum kuruluşlarının bazı faaliyetlerini finanse etmek için oluşturuluyor.

Prens Faysal ve Le Drian, bölgesel ve uluslararası meselelerin yanı sıra Yemen’deki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunurken, Yemen krizine kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşma çabalarını desteklemenin önemini vurguladı ve Körfez girişimi uygulama mekanizmalarına dayalı olarak Birleşmiş Milletler Yemen Özel Elçisinin çabaları, kapsamlı ulusal diyalogun sonuçları ve 2216 sayılı Karar da dahil olmak üzere ilgili Güvenlik Konseyi kararlarını işaret edildi.

Öte yandan Fransa, Paris’in 22 Mart 2021’de sunulan Suudi barış girişimine tam desteğini ve İran destekli Husi milisleri tarafından gerçekleştirilen balistik füze ve insansız hava araçlarıyla yapılan saldırıları açık bir şekilde kınadığını teyit etti.

Görüşmede ayrıca, İran’ın nükleer dosyası ve İran’ın nükleer silah geliştirmesini veya edinmesini önlemek için varılan herhangi bir anlaşmanın önemi de ele alınarak, zorluklarla yüzleşmek ve bölgesel güvenliği artırmak için koordinasyonun sürdürülmesinin önemi üzerinde fikir birliğine varıldı.

Prens Faysal ve Fransız mevkidaşı, devam eden Ukrayna kriziyle ilgili gelişmeler ve bir dizi ortak çıkar konusu hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmeye Suudi Arabistan Paris Büyükelçisi Fahad er-Ruvalli ile Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Abdurrahman ed-Davud katılım sağladı.

Şarkul Avsat