Dünyanın en büyük posta pulu 5,95 mekrekare büyüklüğünde. (Beşir Salih)

Riyad Sezonu’nda dünyanın en büyük posta pulu tanıtıldı

Posta pulları tarih boyunca, asıl kullanım alanları olan mektuplara yapıştırılmasının yanı sıra koleksiyonerler içinde de büyük öneme sahip. Dünya çapında milyonlarca koleksiyoner önemli olayların ve günlerin hatırası olarak basılan pulları toplamaya devam ediyor.

Suudi Arabistan Posta Kurumu, Eğlence Otoritesi ile birlikte Riyad Şehri Bulvarı’nda, Posta Kurumu Başkanı Mühendis Anif Abanmi ve Riyad Sezonu Genel Müdürü Macid el-Ğurabi’nin de katılımıyla dünyanın en büyük posta pulunun tanıtımını yaptı. 5,95 mekrekare büyüklüğe sahip pul 4.11 metrekarelik bir önceki rekoru kırdı. Dünyanın en büyük posta pulu olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Yeni rekora ilişkin belge Posta Kurumu ve Eğlence Otoritesi yetkilileri tarafından teslim alındı.

Posta pulu, Riyad sezonunun genel kimliğini yansıtan birçok simgenin bulunduğu özel bir tasarıma sahip. Pulun ortasında Riyad Sezonu’nun logosu ve Riyad Kış Harikalar Diyarı alanındaki skyloop ve Riyad Safari alanını temsil eden tukan kuşu bulunuyor. Pulun üzerinde ayrıca Riyad Şehri Bulvar alanındaki çeşme ve Riyad Sezonu etkinlikleri kapsamında düzenlenen bir sergide yer alan yarış arabası yer alıyor.

Kullanımdaki diğer pullarla aynı malzemelerden üretilen rekor büyüklükteki pul, kendine özgü detayları ile dikkat çekiyor.

Suudi Arabistan’ın tüm bölgelerinde tanıtımı yapılacak olan pul sezon boyunca iki rekora imza atan Çığ’daki dev yarış kızağı ve dünyanın en büyük spiral oyunu olan skyloop ile birlikte Guinness Rekorlar Kitabı tarafından belgelendirildi.

Şarkul Avsat