Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu: Körfez ülkeleri Ukrayna’daki gerilimi azaltma çabalarını destekliyor

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün başkent Riyad’daki Yemame Sarayı’nda toplandı.

Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) Ukrayna krizi konusundaki tutumuyla uyumlu olan Bakanlar Kurulu, diyalog ve diplomasi yoluyla Ukrayna’da gerilimi düşürmeye, güvenlik ve istikrarı yeniden tesis etmeye ve müzakereleri sürdürmek için bir platform sağlamaya yönelik uluslararası çabalara verilen desteği teyit etti.

Bakanlar Kurulu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), Husi milisleri terör örgütü olarak tanıma kararını memnuniyetle karşıladı.

Bu kararın, Husi milislerinin ve darbeci örgütü destekleyen kişilerin faaliyetlerine son verilmesine katkıda bulunacağı belirtildi.

Suudi Arabistan’ın Almanya’daki Münih Güvenlik Konferansı sırasında Ortadoğu ve dünyanın güvenlik ve istikrarını sağlamaya yönelik çabalara verdiği desteği teyit etmesine değinildi.

Suudi Arabistan, söz konusu konferans sırasında, Körfez girişimi ve Ulusal Diyalog Konferansı’nda alınan kararlar ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararına dayanan üç referansa göre kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşmak ve kapsamlı bir ateşkes yoluyla Yemen krizini sona erdirmek için uluslararası ortaklarla birlikte çalışmaya devam edeceğini ifade etmişti.

Bakanlar Kurulu, 1727’de ilk Suudi devletinin kuruluşunun yıldönümü vesilesiyle, Allah’ın bu güvenli ülkeye bahşettiği büyük nimetleri ve kutsal topraklara hizmet etmenin şerefini ifade etti.

Kral Selman bin Abdulaziz’in, Kraliyet emri ile 22 Şubat tarihinin her yıl ülkenin Kuruluş Günü olarak anılmasına karar vermesinin ardından ülkede kutlanan ilk Kuruluş Günü vesilesiyle Suudi Arabistan’ı tebrik eden tüm kardeş ve dost ülkelerin liderlerine ve yetkililerine teşekkür edildi.

Bakanlar Kurulu, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un telefon görüşmesinin içeriğini de ele aldı.

Söz konusu görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı ve enerji piyasalarına etkileri tartışılmıştı.

Muhammed bin Selman, ülkesinin petrol piyasalarının istikrarına verdiği önemi ve OPEC + anlaşmasına bağlılığını teyit etmişti.

Toplantıda, Veliaht Prens’in Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari ile yaptığı telefon görüşmesinin içeriği de ele alındı.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi’nin toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, bakanlar Suudi Arabistan ile birkaç kardeş ve dost ülke arasında işbirliğini güçlendirmek ve ilişkileri geliştirmek amacıyla son günlerde yapılan görüşmeleri gözden geçirdi.

Toplantıda, 70 ülkeden bakanlar, uzmanlar ve ilgili tarafların katılımıyla geçtiğimiz ay Riyad’da düzenlenen 2022 Uluslararası Petrol Teknolojisi Konferansı’nın (IPTC) çalışmalarına değinildi.

Suudi Arabistan’ın ‘gerekli enerji arzını güvence altına alma, güvenilir enerji kaynakları sağlayarak sürekli ekonomik kalkınma ve iklim değişikliğiyle yüzleşme’ gibi enerji dünyasının üç temelinin dokunulmazlığını sağlamaya çalıştığı bir kez daha belirtildi.

Ulusal petrol ve doğalgaz şirketi Saudi Aramco’nun yeni doğalgaz sahaları keşfetme kabiliyetine övgüde bulunularak, Cenab-ı Hakk’a Suudi Arabistan’a bahşettiği zahiri ve manevi nimetlerinden dolayı hamd edildi.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın, 28 Şubat 2022’de Cenevre Silahsızlanma Konferansı’nda ifade ettiği gibi, Ortadoğu bölgesinin tüm kitle imha silahlarından arındırılması gerektiği konusundaki kararlı tutumu yinelendi.

Toplantıda, 26. KİK-AB Bakanlar Toplantısı’nda yer alan konular da ele alındı.

Söz konusu toplantıda, uluslararası barış ve güvenliğe yönelik ortak eylemi yoğunlaştırmakla birlikte, çevre koruma ve iklim değişikliği ile mücadele alanında işbirliğini güçlendirmenin önemi vurgulanmıştı.

Ayrıca, Suudi Arabistan’ın küresel hedeflere ulaşılmasına katkıda bulunacak Yeşil Suudi Arabistan ve Yeşil Ortadoğu girişimleri aracılığıyla bu konuda gösterdiği çabalara dikkat çekilmişti.

Suudi Arabistan’ın, Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu’nun (ESCWA) GEMS Olgunluk Endeksi’nde dijital hizmetlerin kullanılabilirliği alanında ilk sırada yer almasına övgüde bulunuldu.

Bunun, 2030 Vizyonu hedeflerinden biri olan, devletin dijital dönüşümünü sağlamak için devlet kurumları arasındaki entegrasyonun ve ortak çalışmanın bir sonucu olduğunun altı çizildi.

Toplantıda, Enerji Bakanı’na, Suudi Arabistan hükümeti ile Umman hükümeti arasında enerji alanında işbirliğini öngören anlaşma hakkında Umman tarafıyla görüşmelerde bulunma, imzalama ve resmi prosedürlere devam etme yetkisi verildi.

Enerji Bakanlığı ile Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı arasında enerji alanında işbirliğini içeren mutabakat zaptı onaylandı.

Turizm Bakanlığı ile İngiltere Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı arasında turizm alanında işbirliğine yönelik bir başka mutabakat zaptı onayladı.

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu (SFD) Başkanı’na, SFD ile İngiltere Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanlığı arasındaki bir mutabakat zaptı taslağı hakkında İngiltere tarafıyla görüşme yetkisi verildi.

Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı’nın başkanlığında, hayati önem taşıyan maddelerin düzenlenmesi ve üretimi konusunda Suudi Arabistan’da ihtisas kuruluşu olacak Aşı ve Yaşamsal İlaç Üretim Komitesi adlı bir komitenin kurulmasına onay verildi.

Bakanlar Kurulu, günlük kapasiteleri 5 bin metreküpü aşan baraj ve yeraltı suyu arıtma istasyonlarının kurulması, işletilmesi ve bakımı görevlerinin Tuzlu Su Dönüşüm Şirketi’ne devredilmesini onayladı.

Toplantıda ayrıca Hac ve Umre Bakanlığı, Hububat Kurumu, Engelli Bakım Otoritesi, Ulusal Sosyal Araştırmalar Merkezi, Ulusal E-Öğrenim Merkezi ile Nükleer ve Radyolojik Düzenleme Kurumu’nun yıllık raporları da dahil olmak üzere gündeminde belirtilen birçok konu gözden geçirildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

Şarkul Avsat