ABD Başkanı Joe Biden

ABD Başkanı Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile telefonda görüştü: Ukrayna’ya mali destek ve Rusya’ya karşı yaptırımlar ele alındı

ABD Başkanı Joe Biden ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede güvenlik ve Rusya’ya yaptırım konuları ele alındı.

Zelenskiy twitter adresinden yaptığı açıklamada: “Sürekli diyaloğun bir parçası olarak Biden ile bir görüşmem daha oldu. Gündemde güvenlik, Ukrayna’ya mali destek ve Rusya’ya yönelik yaptırımların devamı konuları yer aldı” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın görüşmede ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’daki saldırganlığının Rusya’ya maliyetini artırmak için devam eden eylemlerinin altını çizdiği aktarıldı.

Açıklamada, Biden yönetiminin, Ukrayna’ya güvenlik, insani ve ekonomik yardımı artıracak, ek finansmanın sağlanması için Kongre ile yakın bir şekilde çalıştığını belirtildi.

Görüşmede, özellikle, Visa ve Mastercard’ın Rusya’daki hizmetlerini durdurma kararının memnuniyetle karşıladığı belirtilerek Biden yönetiminin Ukrayna’ya güvenlik, insani ve ekonomik yardımı artırdığı ve ek finansman sağlamak için Kongre ile yakın şekilde çalıştığı vurgulandı.

Şarkul Avsat