WHO: Ukrayna’daki sağlık merkezlerine yapılan saldırılar sonucu ölümler ve yaralanmalar var

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Ukrayna’daki sağlık merkezlerine birkaç saldırı olduğunu ve diğer saldırıların araştırıldığını bildirdi.

Ghebreyesus, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “WHO, Ukrayna’da sağlık hizmeti veren çeşitli tesislere yapılan saldırılar sonucu ölümler ve yaralanmalar olduğunu doğruladı. Başka raporlar da inceleniyor. Sağlık tesislerine veya çalışanlarına yönelik saldırılar tıbbi tarafsızlığı ihlal eder ve uluslararası insancıl hukukun da ihlalidir” ifadelerini kullandı.

WHO Genel Direktörü, söz konusu tweetinde, ​​24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal girişimine başlayan Rusya’nın adını kullanmaktan kaçındı.

Rusya, Ukrayna direnişine yanıt olarak yoğun nüfuslu bölgeleri hedef alıyor

İngiliz askeri istihbaratı, güçlü Ukrayna direnişinin Rus kuvvetlerini şaşırtmaya devam ettiğini bildirerek, Rus ordusunun buna Harkov, Çernigiv ve Mariupol şehirleri de dahil olmak üzere yoğun nüfuslu bölgeleri hedef alarak yanıt verdiğini vurguladı.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın istihbarat güncellemesine göre yapılan açıklamada, “Ukrayna direnişinin büyüklüğü ve gücü Rusya’yı şaşırtmaya devam ediyor. Rus güçleri buna Harkov, Çernigiv ve Mariupol şehirleri de dahil olmak üzere yoğun nüfuslu bölgeleri hedef alarak yanıt verdi. Rusya, 1999’da Çeçenistan ve 2016’da Suriye’de benzer taktikleri uygulayarak, hem havadan hem de karadan mühimmat kullandı” denildi.

Rusya, Ukrayna’daki sivil bölgeleri hedef aldığına dair suçlamaları defalarca yalanladı.

Söz konusu açıklamada, Rusya’nın ilerleyişinin tedarik hatlarına yapılan saldırılar nedeniyle yavaşladığı da ifade edildi.

Diğer yandan, Sumi şehri Valisi Dmitri Zhivitski Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Sumi ve Lebedin şehirlerinin dün Rus kuvvetleri tarafından yeniden saldırıya uğradığını bildirdi.

Zyvitski, Rus uçaklarının dün bazı gıda ve inşaat malzemeleri depolarını ve bir otoparkı tahrip ettiğini söyledi.

Rus kuvvetleri, şu anda ülke genelindeki diğer kilit bölgelerle birlikte başkent Kiev ve Harkov’un kontrolü için savaşıyor.

Şarkul Avsat