İsrail Başbakanı Naftali Bennett

Tel Aviv, Ukrayna’dan gelecek 100 bin mülteciyi bekliyor

İsrail Başbakanı Naftali Bennett’ın dün, ‘durdurulması gereken korkunç bir insanlık trajedisi olduğunu’ göz önüne alarak Ukrayna ile Rusya arasındaki arabuluculuğa devam edeceğini açıkladı. İsrail İçişleri Bakanı Ayelet Şaked de “Hiçbir ülkenin, kısıtlama olmaksızın herkese kapılarını açması mümkün değil. Kesinlikle İsrail kadar küçük başka bir ülke yok” ifadelerini kullandı.

Şaked, İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’na (KAN) yaptığı açıklamada, “İsrail, Yahudi halkının ulus-devletidir. Mültecileri memnuniyetle karşılayacağız ancak düzenli bir politika oluşturmamız gerekecek” diyerek İsrail’in, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaştan kaçan 100 bin mülteciye ev sahipliği yapmaya hazırlandığını vurguladı.

Düne kadar İsrail’e yaklaşık 2 bin 800 Ukraynalı ulaştı. Söz konusu mültecilerin sadece yüzde 10’u diaspora Yahudilerinin İsrail’e göç etme hakkını garanti eden ‘Geri Dönüş’ yasası uyarınca vatandaşlığa hak kazanabiliyor. Şaked duruma ilişkin yaptığı açıklamada bakanlığın Geri Dönüş yasası uyarınca vatandaşlığa hakkı olmayanlar için bir kota tahsisi sağlayacağına dikkat çekti.

Ayelet Şaked, Ukrayna’dan gelen mültecilerin kabulüne ilişkin İsrail’e yöneltilen eleştirilere karşı “Sonunda İsrail, İngiltere’den daha fazla Ukraynalı’yı kabul edecek ve Ukrayna’ya sınırı olan ülkeler hariç diğer ülkelerden daha fazla Ukraynalı alacak” ifadelerini kullandı.

İsrail İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre statü olarak İsrail’e göç etmeye uygun Ukrayna’da, yaklaşık 200 bin kişi, Rusya’da da yaklaşık 600 bin kişi var.

Ukraynalılar, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmanın 2014 yılında başlamasından bu yana İsrail’e göç etmeye başladı. Verilere göre İsrail makamları 129 Ukraynalıyı ülkeye kabul etmedi. Şaked daha önce bölge konseylerinin başkanlarını bu konseylerin etki alanlarındaki yeni göçmenlere ‘kucak açmaya’ çağırmıştı. Ayelet Şaked Necef de bu ayın sonunda, 7 ila 12 yeni kasaba kurulacağına dair bir hükümet kararının alınmasının beklendiğini kaydetti.

İsrail şu an toplu konut sıkıntısı yaşıyor. Şaked, Ukrayna ve Rusya’dan yeni göçmenler geldiğinde yaşanacaklara ilişkin “Bu, cesur ve hızlı davranılması gereken süreçte daha fazlasını inşa etmemiz ve mevcut yerel kasabalardaki nüfusu artırmak için çalışmamız gerektiği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

İsrail, Ukrayna’dan gelecek ‘acil göç’ sürecini güvence altına almak için ek bütçe ayırmaya karar verdi.

Şarkul Avsat