Riyad’daki Suudi Arabistan-Mısır zirvesinde ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alındı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz dün, başkent Riyad’a gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi, Riyad’daki Yamama Sarayı’nda kabul etti.

Kral Selman, Krallığı ziyaret etmekten ve Suudi Kralı ile görüşmekten duydukları mutluluğu dile getiren Mısır Cumhurbaşkanı’nı ve beraberindeki heyeti memnuniyetle karşıladı. Mısır Cumhurbaşkanı için Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın huzurunda, iki ülkenin milli marşlarının çalındığı resmi bir karşılama töreni düzenlendi. Kral Selman, Mısır Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyet onuruna, prensler ve üst düzey yetkililerin katıldığı bir öğle yemeği verdi.

Yemek sonrasında, Prens Muhammed bin Selman ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, iki ülke arasındaki derin ilişkiler ve bu ilişkileri çeşitli alanlarda geliştirme fırsatları, bölgesel ve uluslararası gelişmeler, bunlara yönelik çabalar ve ortak çıkarlara ilişkin konular ele alındı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi dün Riyad’a geldi. Suudi Arabistan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Veliaht Prens Muhammed Bin Selman Kral Halid Uluslararası Havalimanı’na gelerek Sisi’yi karşıladı. Cumhurbaşkanı uçaktan iner inmez, Suudi Arabistan Hava Kuvvetlerine bağlı Es-Sukur (Şahinler) uçakları, Sisi’nin Krallığa gelişini kutlamak için Mısır bayrağının renklerini oluşturan bir hava gösterisi yaptı. Havaalanı salonunda verilen bir aranın ardından, Veliaht Prens, Kraliyet divanında resmi bir geçit töreninde Sisi’ye eşlik etti.

Veliaht Prens ve Mısır Cumhurbaşkanı’nın gerçekleştirdiği toplantıya, Suudi Arabistan tarafından, Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan, Devlet Bakanı Dr. Essam bin Saad bin Said, Devlet Bakanı, Kabine Üyesi ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Musaid bin Muhammed el-Ayban, İstihbarat Başkanı Halid el- Humeydan, Suudi Arabistan’ın Mısır Büyükelçisi Usame Nakli katıldı. Mısır tarafında ise, Dışişleri Bakanı Samih Şukri, İstihbarat Bakanı Abbas Kamil, Mısır Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Ahmed Muhammed Ali ve Mısır’ın Riyad Büyükelçisi Ahmed Faruk yer alıyordu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi dün, Suudi Arabistan’a yaptığı kısa ziyaretin ardından Riyad’dan ayrıldı. Sisi, Riyad’daki Uluslararası Savunma Fuarı’nda, Prens Muhammed bin Selman ve bir grup bakan tarafından uğurlandı.

Şarkul Avsat