Yaşlanma belirtilerini geciktirebilecek besin takviyesi

Doğal yaşlanma süreci, vücudun kademeli olarak bozulmasına ve ömrün azalmasına neden olur. ABD Baylo Tıp Fakültesi’nde endokrinoloji, diyabet ve metabolizma bölümünde görevli Doçent Rajagopal Sekhar, yirmi yılı aşkın bir süredir yaşlı insanlarda ve farelerde normal yaşlanmayı araştırıyor ve süreci durdurmaya çalışıyor. Sekhar’ın çalışmaları, glutatyon eksikliğinden ve artan oksidatif stresten kaynaklanan yaşlanma belirtilerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulundu. Aynı zamanda hücrenin enerji fabrikalarının ‘mitokondriyal’ arızaları ve bunların ‘glisin’ ve ‘asetilsistein’ asit karışımından oluşan ‘GlyNAc’ takviyeleri kullanılarak nasıl tersine çevrilebileceğinin ortaya konulmasına da katkı sağladı.

Sekhar, Journal of Nutrition dergisinde önceki gün yayımlanan çalışmada deney farelerini düzenli çevresel koşullar altında tuttu. Çalışma 65 haftaya ulaştığında fareler glutatyon seviyelerindeki azalmadan, mitokondriyal disfonksiyon gelişmesinden ve oksidatif stresten kaynaklı yaşlanma belirtileri göstermeye başladı.

Sekhar ve araştırma ekibi bu aşamada, farelerin yarısının diyetini GlyNAc takviyeleri alacak şekilde değiştirdi. Diğer yarısı diyetlerine takviye olmadan devam etti.

GlyNAc takviyeleri dışında her iki grubun diyetleri de protein, yağ ve karbonhidrat içeriği açısından aynıydı. Ardından araştırmacılar farelerin yaşlanmaya devam etmesine izin verdi ve ne kadar yaşadıklarını gözlemledi.

Sekhar, çalışmanın yayınlanmasıyla eş zamanlı olarak Baylor College of Medicine internet sitesinde yayınlanan bir raporda şu açıklamada bulundu:

“GlyNAc takviyesi alan farelerin, almayanlara göre yüzde 24 daha uzun yaşadığını ortaya çıkarmaktan heyecan duyduk. Bu takviyeyi almayanlar glutatyon eksikliği, oksidatif stres, mitokondriyal disfonksiyon, anormal mitofaji (hasarlı mitokondrilerden kurtulma zorluğu), bozulmuş besin algılama ve genetik hasar yaşadılar.”

Sekhar, Şark’ul Avsat’a yaptığı özel açıklamada söz konusu besin takviyesinin faydalarından ne ölçüde yararlandığı hakkında şunları söyledi:

“İnsanlar üzerinde umut verici sonuçlar veren deneysel bir klinik deney yürütüyoruz. Takviyeyi 24 hafta boyunca kullanan yaşlıların, glutatyon eksikliği, oksidatif stres, mitokondriyal disfonksiyon, iltihaplanma, insülin direnci ve vücut yağı dahil olmak üzere yaşlanmanın çeşitli özellikleri iyileşti.”

Şarkul Avsat