Festivalde çeşitli kültürel ve sanatsal etkinlikler yer alıyor. (Şarku’l Avsat)

El-Ula Sanat Festivali konumunu güçlendiriyor

El-Ula şehrinin farklı bölgelerinde düzenlenen Al-Ula Sanat Festivali’ne ilgi sürüyor. 13 Şubat’ta başlayan ve 31 Mart’a kadar devam edecek kültürel ve sanatsal etkinlikler üyük bir ilgiyle takip ediliyor. Festival, El-Ula’nın sanatçılar tarafından şekillendirilmiş bir bölge olması konusundaki vizyona uygun olarak El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu’nun hedeflerini de destekler nitelikte.

Festival kapsamında X-Ula Çölü Sergisi’nin ikincisinin devamı niteliğinde bir dizi sanat sergisi açıldı. Serap ve çöl vahaları kavramlarını hayatta kalma, azim, arzu ve zenginlik fikirleriyle ilişkilendiren sergideki eserler, vahaların ve doğanın en sert formlarını temsil eden çölün kalbindeki su ve yeşil doğadan yaşamın doğal unsurlarının güzelliğini ve bolluğunu örtülü olarak ifade etmesini anlatıyor. Sergiyi diğerlerinden ayıran en önemli unsur El-Ula’nın eşsiz vadilerinden birinde, açık bir alanda yer alıyor olması.

Yetkili makamlar El-Ula’yı bir sanat destinasyonu olarak tanıtma hedefleri kapsamında; vahayı canlandırma konusunu tartışmak, sanatçılar ve şehirde sanatla ilgilenen diğer kişiler ile alanda çalışan teknik uzmanlar arasında diyalog ve iş birliğini teşvik etmek ve teknik ekiplerin çalışmaları arasında entegrasyon oluşturmak için 11 haftaya yayılan El-Ula sanat programını başlattılar. Jeolojiden arkeolojiye, botanikten mimariye kadar çeşitli disiplinlerdeki 6 sanatçı bir araya getirildi.

Yetkililer, küresel çapta başlıca sanat turizmi destinasyonlarından olan El-Ula’ya yönelik ilgiyi yansıtan ve Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030’u ile uyum sağlamak, miras alanlarını, doğayı ve insan mirasını öne çıkaran El-Ula’nın niteliksel zenginliğini yansıtan çeşitli araçlar oluşturmak için stratejik olarak halkın teknik girişimler hakkındaki bilgisini artırmayı amaçlıyor.

Kurumun kültür sanat birimi, sektör ilgilileri ile iletişimi artırmak için Twitter’da @ArtsAlUla adıyla resmi bir hesap açtı. Twitter hesabı, El-Ula’nın en önemli sanatsal ve kültürel etkinliklerine ışık tutarak sanat ve kültürü bir araya getiren, yaratıcılığı yansıtan paylaşımlar yapacak.

Şarkul Avsat