Dâru’l İftâ, uzman olmayan kişilerin dini görüşlerine karşı uyardı

Mısır Fetva Kurumu Daru’l İfta, Mısır Temsilciler Meclisi’nin 61 milletvekili tarafından sunulan ve Topluluk Önünde Konuşma Yasası’nda bazı değişiklikler yapılmasını öngören tasarıyı onaylaması üzerine ‘alanında uzman olmayan kişilerin dini görüşleri’ konusunda uyardı.

Mısır Baş Müftüsü Dr. Şevki Allam, özellikle kamu işlerinde fetva konusunun alanında uzman olmayan ya da bu göreve uygun olmayan bir kişiye havale edilmesinin son derece abes bir durum olduğunu ve fetva isteyen kişinin uzmanlara başvurması gerektiğini söyledi. Özellikle kamu işlerinde bilgisiz ve vasıfsız kişilerin fetva vermesinin ya da işin uzmanından fetva alınmamasının yarattığı tehlikeye karşı uyaran Dr. Allam, “Çünkü fetvayı kim veriyorsa, onun, fetva vermeye yetkin olmasını sağlayacak birtakım ilimler gerektiren ilmi aşamalarında ilerlemesi gerektiğini, fetvanın bir kazanç kapısı olmadığını” belirtti. Baş Müftü, fetva konusunda uzman olmayanlar başta olmak üzere, sosyal medya sitelerinde fetva verenlerin çoğunun ilmi metodolojiye sahip olmadıklarına dikkati çekti.

Daru’l İfta’ya göre Mısır’da son zamanlarda dini konularda fetva verenler büyük sorunlara yol açıyor. Çünkü bu kişiler bazen toplumda tartışmalara neden olan İslam fıkhını ve dini konuları incelememeleri yüzünden fetva verecek yeterlilikte değiller.

Topluluk Önünde Konuşma Yasası’yla ilgili tasarı, görsel ve işitsel kanallarda ve dijital ortamda verilen dini dersler veya sohbetler gibi uygulamaların ve din işlerinin konuşulmasının sadece uzmanlar tarafından olması gerektiğini öngörüyor. Değişiklikler çerçevesinde bunu ihlal edenlere 50 ile 100 bin Mısır lirası arasında değişen para cezaları ve 6 aydan bir yıla kadar hapis cezaları verilmesi önerildi.

Mısır’da bir mahkeme geçtiğimiz Haziran ayında, ülkenin resmi dini kurumlarından yeterlilik belgesi almayanların camilerde minberlere çıkmasını yasaklamıştı. O dönem mahkeme, Mısır devletine bağlı dini kurumlarda uzman olanlar dışındakilerin fetva vermelerini ve cami minberlerinin siyasi amaçlarla kullanılmasını suç sayan yasanın çıkarılması için Mısır Temsilciler Meclisi’ne başvurdu.

Mısır Baş Müftüsü Cuma akşamı yazılı olarak yaptığı açıklamada, sosyal medyada hakikate ve mahremiyete aykırı, gerçeğin çarpıtıldığı paylaşımların göz ardı edilmemesi gerektiğini, bunun aşırılık yanlılarının dini metinleri, fetvaları, tarihi olayları ve diğer tüm okumalarda uyguladıkları politikanın bu olduğunu vurguladı. Baş Müftü, gençleri ve sosyal medya kullanıcılarını hiçbir bilgiyi doğrulamadan, araştırmadan ve insanlar ve toplum üzerindeki etkilerinin boyutunu bilmeden yaymamaya çağırdı.

Şarkul Avsat