Omikron’un alt varyantı bulaşıcılıkta kızamığı yakaladı

Üst düzey bir epidemiyolog, yeni Omikron alt varyantının insanlık tarihindeki en bulaşıcı hastalıklardan biri olan kızamık kadar bulaşıcı olabileceğine dair uyardı.

Hem Omikron hem de Delta mutasyonlarını birleştiren Deltakron adlı yeni varyant Fransa’nın çeşitli bölgelerinde tespit edilirken, varyantın ocaktan bu yana halk arasında yayıldığı anlaşıldı.

Eski Dünya Sağlık Örgütü (WHO) epidemiyologu Profesör Adrian Esterman, ABC haber ajansına verdiği demeçte yeni alt varyantın Omikron’dan daha zararlı olmadığını ama daha bulaşıcı olduğunu söyledi. Esterman, “Bu, vaka sayılarının hızla arttığını göreceğimiz anlamına geliyor” dedi.

Twitter hesabından da şunları ekledi:

“Omikron BA.2, BA.1’den yaklaşık 1,4 kat daha bulaşıcı. BA.1’in temel bulaşma katsayısı (R0) yaklaşık 8,2. Bu da BA.2’nin R0’ını 12 yapıyor. Bu, alt varyantı bildiğimiz en bulaşıcı hastalık olan kızamığa epey yaklaştırıyor.”

Şimdiye kadar yeni varyantın tespit edildiği vaka sayısı düşük ve aşıların bu varyanta karşı nasıl koruma sağlayacağı henüz kesin olarak bilinmiyor.

WHO’nun baş bilim insanı Soumya Swaminathan salı günü attığı tweette şunları yazdı:

“Birden fazla #SARSCoV2 varyantı dolaşımdayken insanlarda veya hayvanlarda rekombinant vakaların görülebileceğinin farkındaydık. Bu virüsün özelliklerini saptayabilmek için deneyleri beklememiz gerek. Pandemiyle başa çıkarken dizileme, analiz ve hızlı veri paylaşımı önemli.”

WHO’nun Kovid-19 teknik heyeti lideri Maria van Kerkhove, Twitter’da ekibinin yeni varyantı ‘takip ettiğini ve tartıştığını’ duyurdu.

The Independent’ta ye alan habere göre, cuma gecesi Birleşik Krallık Sağlık Bakanı Sajid Javid ise Deltakron varyantıyla ilgili herhangi bir endişesi olup olmadığı sorusuna, “Kuşkusuz, dikkatle izlemeyi sürdürmemiz gereken varyantlar var” yanıtını verdi.

Javid, “Bunlardan en son endişe kaynağı yaratan Omikron’du fakat Britanya halkının tepkisi sayesinde ülke olarak bunu başarıyla atlattık. Omikron’un alt varyantı denen [virüsler] de var ve bu önemli zamanda bunların hiçbiri bizi endişelendirmiyor. Bunları dikkatle izlemeye devam ediyoruz ama hiçbir endişemiz yok” ifadelerini kullandı.

Şarkul Avsat