Tahran, Washington’u nükleer anlaşma konusunda ‘karar vermeye’ çağırdı

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, İran’ın talepleri karşılanana ve ‘iyi bir anlaşma’ sağlanana kadar Viyana’daki nükleer anlaşma müzakerelerinde kalacağını bildirdi.

Şemhani, Twitter hesabından bugün yaptığı açıklamada, “Ülkenin yasal ve mantıklı talepleri karşılanana ve iyi bir anlaşmaya varılana kadar Viyana müzakerelerinde kalacağız” ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade ise, bugün ABD’nin nükleer anlaşmayı canlandırmak için bir karar vermesi gerektiğini söyledi.

İran ile 2015’te imzalanan nükleer anlaşmayı canlandırma müzakereleri, anlaşma metni büyük ölçüde tamamlanmış olmasına rağmen, Rusya’nın son dakika talebinin dünya güçlerini müzakereleri belirsiz bir süre için durdurmaya zorlamasının ardından çökme ihtimaliyle karşı karşıya kaldı.

Hatibzade, “Şu anda nükleer müzakerelere ara veriyoruz. Washington’un karar vermesi gereken önemli konular olduğu için, şu anda bir anlaşma ilan etme aşamasında değiliz” dedi.

İran’ın dün 12 balistik füzeyle Irak’ın kuzeyindeki Erbil kentinde bulunan ABD ve müttefiklerine ait noktaları hedef almasından bu yana gerginlik arttı.

İran devlet medyasına göre, İran Devrim Muhafızları, Erbil’de İsrail’e ait ‘stratejik merkezlere’ yönelik füze saldırıları gerçekleştirdiklerini duyurarak, bunun İsrail’in Suriye’de İran askerlerinin ölümüne neden olan son hava saldırısına bir yanıt olduğunu bildirdi.

Şarkul Avsat