ABD Başkanı Joe Biden

Beyaz Saray: Biden bugün Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık ek askeri yardım açıklayacak

Beyaz Saray’dan bir yetkiliye göre, ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık ek askeri yardımı açıklaması bekleniyor.

AFP’nin haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen Beyaz Saray yetkilisi, Biden’ın söz konusu açıklamasını bugün öğleden önce yapacağını bildirdi.

Yetkilisi, bugün açıklanacak 800 milyon dolarlık ek güvenlik yardımının neler içereceği konusunda ayrıntı vermedi.

Ancak yetkili, ABD’nin geçtiğimiz yıl Ukrayna’ya 600’den fazla Stinger füzesi ve yaklaşık 2 bin 600 Javelin anti-tank füze sisteminin yanı sıra çeşitli radar sistemleri, helikopterler, otomatik el bombası fırlatıcı, silahlar, mühimmat ve diğer teçhizatları sağladığını söyledi.

Beyaz Saray yetkilisi, “ABD, Ukrayna’ya açık ara en büyük güvenlik yardımı bağışçısı olmaya devam ediyor” dedi.

Biden, Rusya ile savaşta olan Ukrayna’ya 13,6 milyar dolarlık yardımı içeren bütçe tasarısını da onayladı.

Ukrayna’ya son bir yılda 1,2 milyar dolarlık savunma yardımı sağlandığını belirten Biden, bu yardımları artıracaklarını ve bu konuda detaylı bir açıklama yapacağını kaydetti.

Diğer yandan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin bugün öğleden sonra video konferans yoluyla ABD Kongresi’ne hitap etmesi bekleniyor.

ABD Kongresi’ndeki bazı üyeler de, Beyaz Saray’a Rus işgaline karşı daha sert bir tavır alması için baskı yapıyor.

Zelenski’nin ülkesini bir Rus işgalinden korumak için yardım talepleri her geçen gün artarken, ABD, Avrupa Birliği (AB) ve NATO’yu savaş uçakları verme ve Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge ilan etmeye çağırdı.

Biden ise, nükleer silaha sahip Rusya ile korkunç bir savaşı tetikleyeceği konusunda uyarıda bulunarak, uçuşa yasak bölge ilan etme konusuna sıcak bakmadı.

Zelenski’nin bugün yapacağı konuşma, bu ay Kongre üyelerine yaptığı ikinci konuşma olacak.

Ukraynalı lider, 5 Mart’ta ABD Kongresi üyeleriyle yaptığı görüntülü görüşmede, Rus işgalcilerle savaşması için uçak talebinde bulundu.

Zelenski’nin bugün yapacağı konuşmaya bir öncekinden daha fazla katılım olması bekleniyor.

Şarkul Avsat