Ummu’l Kura gazetesinin yüzüncü yılı kutlanıyor

Suudi Arabistan Medya Bakanlığı tarafından bugün, Ummu’l Kura gazetesinin yayın hayatına başlamasının 100’üncü yıl dönümü münasebetiyle tören düzenlenecek. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in himayesinde gerçekleşecek törene Mekke Valisi ve Suudi Arabistan Kralı’nın danışmanı Prens Faysal bin Halid de katılacak. Suudi medyasının gelişimine tüm imkanlarıyla eşlik eden Ummu’l Kura gazetesi için emirler, bakanlar ve seçkin düşünce, edebiyat ve medya çalışanlarının katılımıyla Mekke Sergi ve Etkinlik Odası Merkezi’nde tören düzenlenecek.

Gazetenin ilk sayısı, kurucusu Suudi Arabistan Kralı Abdülaziz’in yönetimi sırasında, Hicri 1343 yılında cemaziyelevvelin 15’inde yayınlanmıştı. Ummu’l Kura, Suudi tarihinin hafızasına kazınmış bir medya referansı olarak Suudi Arabistan’ın en önemli ve en eski gazetelerinden biri kabul ediliyor. Gazete, Suudi hükümetinin desteği ve Medya Bakanı Dr. Macid bin Abdullah Al-Kasabi’nin takibinde modern teknolojik değişikliklere göre değiştirmeyi başardı ve medya alanındaki gelişmelere ayak uydurmaya odaklandı.

Suudi Arabistan’da yayınlanan ilk resmi gazete olan Ummu’l Kura zamanla önce sarıdan beyaza, ardından renkli kağıtlara geçerek Krallık’taki medya hareketine model olma kimliğini korumuş ve Kral Abdülaziz bin Abdurrahman Al Suud liderliğinde başlayıp Kral Selman bin Abdülaziz dönemine uzanan gelişimi gözler önüne sermiştir.

Gazete özellikle Mekke’de ayrıcalıklı bir konuma sahip. Birçok resmi yazışmayı ve sunulan yerel haberleri sunması ile ile birlikte haftalık olarak yayınlanan gazete Suudi basın ve medya sistemi arenasında önemli bir yere sahip. Medya alanındaki değişime paralel olarak çeşitli bölümlerinde yaşanan gelişim doğrultusunda yayın hayatını tüm tarafsızlığı ve güvenilirliği ile sürdürmekte olan gazetede Bakanlar Kurulu kararları, resmi düzenlemeler, kararlar ve hükümetten yapılan duyurular da yayımlanıyor. yayınlanması.

Şarkul Avsat