Arap Koalisyonu, Yemen müzakerelerinin başarılı olması için Husilere karşı askeri operasyonları durdurdu

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Riyad’da başlayacak Yemen müzakerelerinin başarılı olması için Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf’ın yaptığı ateşkes çağrısına yanıt olarak, Yemen’de Husi milislere karşı yürütülen askeri operasyonların bu sabah saat 06.00’dan itibaren durdurulduğunu açıkladı.

Yemen istişarelerine ev sahipliği yapacak olan KİK Genel Sekreteri Dr. Hacraf, 2 Nisan’da başlayacak olan mübarek Ramazan ayı boyunca görüşmelere olumlu bir havanın hakim olabilmesi için operasyonların durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Tuğgeneral Turki el-Maliki, bu adımın Yemen krizini sona erdirmek, kardeş Yemen’de güvenlik ve istikrarı sağlamak, kapsamlı ve sürdürülebilir bir siyasi çözüme ulaşmak için Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ve Suudi Arabistan’ın çabalarını desteklemek amacıyla atıldığını bildirdi.

Tuğgeneral Maliki yaptığı açıklamada, Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı güçlerin ateşkese uyacağını, mübarek Ramazan ayı boyunca barışı sağlamak ve krizi sona erdirme yönünde uygun koşulları yaratma amacıyla ateşkesin başarılı olması için tüm adımları atacağını dile getirdi.

Sözcü, Arap Koalisyonu’nun Yemen halkının özlemlerini gerçekleştirme ve devletlerini güvenlik ve refah sağlayacak şekilde inşa etme hedefiyle hareket ettiğini vurgulayarak, “Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın, meşru Yemen hükümetini siyasi duruşu ve askeri eylemleriyle destekleyen pozisyonu sabittir” dedi.

Yemen istişareleri bugün Riyad’daki KİK merkezinde başlayacak ve 7 Nisan’a kadar devam edecek.

Şarkul Avsat