Fas Kralı, İspanya Başbakanı’nı Rabat’a davet etti

Fas Kraliyet Divanı tarafından dün yapılan açıklamaya göre, Fas Kralı 6. Muhammed dün İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Açıklamada, Kral 6. Muhammed’in bu görüşme sırasında, İspanya Başbakanı tarafından 14 Mart’ta kendisine gönderilen mektubun içeriğine yönelik memnuniyetini yeniden dile getirdiği belirtildi.

Fas Kraliyet Divanı’nın açıklamada, söz konusu mektubun içeriğinin, Kral 6. Muhammed’in 20 Ağustos’taki konuşmasının ruhuna uygun olduğu ve Fas Kralı’nın iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni ve görülmemiş bir aşama başlatılmasına ilişkin çağrısına yanıt niteliğinde olduğu belirtildi. Mektupta, iki ülke arasındaki iş birliğinin, karşılıklı saygı, güven, sürekli istişare ve samimi bir iş birliğine dayalı, yeni bir aşama çerçevesinde olduğu belirtildi.

Bu bağlamda açıklamada, iki ülkedeki çeşitli bakan ve yetkililere, iş birliğinin tüm sektörlerini ve ortak çıkarların tüm konularını kapsayan, iddialı bir yol haritası çerçevesinde somut faaliyetlerde bulunmaya davet edildikleri belirtildi. Son olarak, Kral 6. Muhammed’in görüşme sırasında, İspanya Başbakanı’nı önümüzdeki günlerde Fas’ı ziyaret etmeye davet ettiği belirtildi.

Şarkul Avsat