‘Ud Kralı’ yarışmasının kazananları, yaklaşık 220 bin riyal para ödülüne layık görüldü (Suudi Eğlence Kurumu)

Riyad Mevsimi: ‘Ud Kralı’ yarışmasının kazananları belli oldu

Suudi Eğlence Kurumu, 28-30 Mart tarihleri arasında Riyad Şehir Bulvarı’nda müzik severlerin bir araya geldiği, Riyad Sezonu etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Ud Kralı’ yarışmasında iki Mısırlı ve bir Suudi gencin ilk üç sırayı aldığını duyurdu.

Eğlence Kurumu başkanı Turki Al eş-Seyh, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Mısırlı İslam Taha’nın birinci, Suudi Rakan Al Said’in ikinci, Mısırlı Naci Muhammed’in ise üçüncü olduğunu açıkladı.

Kazananlara toplamda yaklaşık 220 bin riyal para ödülü verildi. Birinci lüks ve nadide bir ud ile 100 bin riyal para ödülü almaya hak kazanırken, ikinci yarışmacı 70 bin riyal üçüncü yarışmacı ise 50 bin riyal para ödülü kazandı.

Birkaç aşamadan oluşan yarışmanın ilk günü 10 katılımcı eserlerini icra ettiler. Aralarından 5’i dereceye girmek için ertesi gün performansına devam etti. Ardından dün gece finalde yarışacak 3 aday sahneye çıktı. Sonrasında kazananların dereceleri belirlendi.

Nihai performansa hak kazanan udiler, kulakların pasını silen eserler icra ettiler. Udlarının tellerine olağanüstü ve rezonanslı ritimlerle dokunarak, geceye sanat ve müzikal yaratıcılık katan eserler sundular. Sergilenen performanslara bağlı olarak Jüri, Riyad Sezonunun diğer eğlence etkinlikleriyle birlikte devam eden yarışmanın birincisini seçme konusunda karar vermekte zorlandı.

Finalistlerin sergilediği doğu ve batı eserleriyle seyirciler dün gece çeşitli müzik performanslarını dinleme fırsatı buldular. Gece tüm dinleyicileri büyüleyen çekici ve rafine melodilerle yankılandı. Bu yarışma aynı zamanda tüm yetenekli insanların rekabet ruhu içinde kendilerini tanıtmalarını ve ileri seviyelere ulaşmaları için kendilerini göstermelerine de katkı sağladı.

Eğlence Kurumu tarafından düzenlenen ‘Ud Kralı’ yarışması, en büyük Arap udi topluluğu olup, aynı zamanda dünya çapında nadir bulunan udları toplayan bir sergi ile dünyanın en ünlü ve seçkin ud üreticileri için de fırsat oldu. Diğer taraftan ud tutkunlarının çeşitli müzisyenlerin eserlerini dinlemeleri için de fırsat oldu.

Yarışmadaki jüride yer alan, Arap müzisyen ve bestecilerden Hamid Brosli, Halid Muhammed Ali, Memduh el-Cibali, Abdullah Bahşevan ve Şürbil Ruhana’nın yanı sıra Arap ve yabancı seçkin udiler sanatlarını icra ettiler.

Şarkul Avsat