Kahire’deki “Hoş geldin Ramazan” fuar açılış törenine katılan Mısır Başbakanı (Mısır Hükümeti)

Mısır yönetimi enflasyonla mücadele ediyor

Mısır hükümeti, ülkenin artan fiyat dalgası ile mücadele çabaları kapsamında, fiyatları kontrol altına almak için piyasalardaki denetim çalışmalarının artırılması gerektiğini vurguladı.

Mısır Yerel Kalkınma Bakanı Mahmud Şeravi, Mısır şehirlerindeki yönetici kurumlara, piyasalarda denetim çalışmalarının sürdürülmesi, tüm ticari dolandırıcılık eylemlerine karşı mücadele edilmesi, hiçbir ürünün stoklanmadığının veya tekelleştirilmediğinin güvence altına alınması, tüm olumsuz durumlara karşı mücadele edilmesi ve fiyatlandırmalara uyulduğundan ve vatandaşları sömürülmediğinden emin olunması çağrısında bulundu.

Mısır dini kurumları da daha önce artan fiyat dalgasına karşı tutumunu dile getirmiş ve ‘emtiaları tekelleştirmeyi, haram bir eylem” olarak nitelendirmişti. Diğer yandan hükümet, vatandaşlara çeşitli emtia ve gıda ürünlerinin mevcudiyeti konusunda güvence vermek amacıyla temel ürünlerden oluşan stratejik bir rezerv sağlamaya devam etmişti.

Mısır Yerel Kalkınma Bakanı Şeravi, dün bazı valilerle yaptığı telefon görüşmelerinde, piyasalardaki hareketin ve emtiaların bulunurluğunun denetlenmesi ayrıca Ramazan ayı boyunca vatandaşların ihtiyaç ve gereksinimlerinin karşılanması konusunda, yöneticilerin sürekli takibinin önemini vurguladı. Aynı şekilde, gıda ürünlerinin satışı için kurulan sabit satış noktaları, fuarlar ve dükkanlardaki saha trafiğinin denetlenmesi, vatandaşlara piyasadaki diğer satıcılara kıyasla gerçek teklifler ve indirimler ile, temel ihtiyaç malzemelerinin uygun miktar ve fiyatlarda sağlanmasına katkı bulunacak Hoş geldin Ramazan fuarlarının şehir ve merkezlerde yaygınlaştırılmasının önemini dile getirdi.

Mısır Bakanlar Kurulu tarafından dün yayınlanan açıklamaya göre, Bakan şehirlerdeki yönetimlere, ihtiyaç sahibi ailelerin yükünü azaltmak için Ramazan sofralarını kurmak isteyen vatandaşlara her türlü desteği ve kolaylığı sağlamalarına yönelik talimat verdi. Bakan, Ramazan ayı boyunca vatandaşlara yardım eden ve onların yükünü hafifleten aynı zamanda hükümetin ihtiyaç sahibi ailelere her türlü desteği sağlama çabalarını destekleyen toplulukların ve sivil toplum kuruluşlarının köy ve şehirlerde üstlendiği toplumsal rollerine övgüde bulundu. Şeravi ürünlerin bulunabilirliğini sağlamak, piyasalarda disiplin kurmak, vatandaşların sağlık ve güvenliğini korumak amacıyla şehir ve köylerde ani denetim çalışmalarının artırılmasının yanı sıra malların bulunabilirliği ile ilgili şikayet ve önerileri almak için vatandaşlarla iletişim kurulmasına yönelik talimat verdi. Bakan yetkililere, düşük fiyatlarla emtia temin etmek üzere çalışan tüm gençlik grupları ve toplumsal girişimlerinin teşvik edilmesi ve bu girişimlerin sosyal medya aracılığıyla bölgelerindeki tüm vatandaşlara duyurulması çağrısında bulundu.

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli daha önce, “Mısır devleti, iyi bir planlamayla, önümüzdeki aylarda bize güvence verecek yeterli ürün stoğumuz sayesinde, Rusya-Ukrayna krizi gölgesindeki, emtia krizinin yansımalarını absorbe edebilecek ve hareket edebileceğimiz şekilde, temel ürünlerden yeterli bir rezerv sağlamayı başardı.” ifadelerini kullanmıştı.

Mısır Bakanlar Kurulu açıklamasında, Mısır Yerel Kalkınma Bakanı’nın, Bakanlığın kriz yönetim odası ve şehirlerde operasyon odalarına, emtia fiyatlarındaki yersiz artışların kontrol altına alınması amacıyla vatandaşlardan şikayet veya öneri alınmasına yönelik talimat verdiğini aktardı.

Şarkul Avsat