Suudi Arabistan STC Solutions, Mısırlı teknoloji şirketi Giza Systems Company’i satın aldı

Suudi Arabistan STC Solutions Şirketi, Energy Technologies’e ait Giza Systems Company’nin yüzde 89,49’unu satın aldı. STC Solutions ayrıca Giza Systems Company’nin sahip olduğu ve toplam değeri 158 milyon dolar olan Giza Arabian Systems Company’nin yüzde 34 hissesinin de satın alınacağı bildirildi.

STC Solutions, söz konusu anlaşmanın küresel pazarlarda genişleme, şirketin stratejisinin ve STC Grubunun hedeflerine ulaşma yolunda ilerlemesini sağlayacak stratejik bir adım olduğunu duyurdu. STC, uluslararası yatırımlarıyla dijital dönüşümde öncü olarak Suudi Arabistan içinde ve dışında konumunu sağlamlaştırmayı planlıyor. Açıklamada, satın almanın aynı zamanda Solutions’ın kamu ve özel sektördeki müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yeni pazarlarda ve iş kollarında genişleme planlarının bir uzantısı olduğu bildirildi.

STC Solutions açıklamasında, Giza Systems’in satın alınmasının, STC Group’un Suudi Arabistan’daki dijital dönüşüme liderlik etmeye devam etmek için hazırlanan genişleme planının bir parçası olduğunu ve dijital dönüşümü gerçekleştirmenin temel direklerinden birini belirleyen Vizyon 2030 ışığında büyük ve niteliksel sıçramaların kaydedildiğini aktardı.

Giza Systems’in bilgi teknolojisi konusunda uzmanlaşmış ve kırk yılı aşkın tecrübesi ile birçok teknik çözüm sunan bir firma olduğuna dikkat çekilen açıklamada Ortadoğu ve Afrika bölgesinde dijital dönüşümün yanı sıra sistem ve teknolojilerin entegrasyonunu sağlamada bölgesel bir güç haline geldiği kaydedildi. Açıklamada, Giza Systems’in Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve ABD’de ofisleri olduğu, 12’yi aşkın ülkede de geniş bir müşteri tabanı bulunduğu vurgulandı.

STC Solutions CEO’su Mühendis Ömer en Numani açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Giza Systems’i satın alma adımı, STC Grup’un genişleme planları ve Suudi Arabistan’daki dijital dönüşüme öncülük etmeye devam etmek için oluşturulan stratejik planlarımız kapsamında atıldı. STC, dijital dönüşümü sağlamada ve Suudi Arabistan Krallığı’ndaki yeni dijital geleceği şekillendirmeye katkıda bulunmada lider bir rol oynadığından, dijital dönüşümü başarmanın temel direklerinden Vizyon 2030 ışığında büyük ve niteliksel sıçramalara tanık oluyor. STC Group’un teknik kolu yenilikçi ve entegre dijital çözümler sağlayacak.”

Ülke dışında genişleme için söz konusu satın almanın stratejik bir adım olduğuna dikkat çeken Numani bunun, STC Grubu liderliğinde, Suudi Arabistan’ın konumunu ve telekomünikasyon ve bilgi teknolojisi sektörünün gücünü pekiştirmek ve geliştirmek için bir fırsat olduğunu kaydetti. Numani, Solutions’un 20 yılı aşkın bir süredir devlet ve özel sektörde dijital çözümler sunarak Suudi Arabistan’daki iş sektöründe bilgi sağlayıcıların ön saflarında yer aldığını kaydetti.

Satın alma adımın ayrıca Solutions’ın BAE, Mısır ve Katar gibi küresel pazarlardaki liderliğini güçlendirme, yeni pazarlara ve iş kollarına genişleme, müşteri ihtiyaçlarını ve yatırımcı beklentilerini karşılama konusundaki kararlılıklarının teyidi olarak geldiğini söyledi.

Şarkul Avsat