BM Yemen Özel Elçisi: Riyad’daki istişareler çözüm için gerçek bir fırsat

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Elçisi Hans Grundberg, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki istişarelerin Yemen’de çözüm için gerçek bir fırsat olduğunu vurguladı.

Grundberg Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlediği basın toplantısında, ateşkesin tüm tarafların desteğine ve saygısına ihtiyacı olduğunu söyleyerek, ateşkesin ilk günlerinin ileriye giden yolu belirleyeceğini ifade etti. Grundberg, bahsi geçen ateşkesin Yemen’de son altı yılda yapılan ilk ateşkes olduğunu aktardı.

BM Temsilcisi, “Ateşkesin başlamasından bu yana şiddette önemli bir azalma var. Ancak özellikle Marib çevresinde düşmanca faaliyetler olduğuna dair raporlar var” dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Grundberg’in Yemen hükümeti ve Husi milislerinin iki ay için ateşkes konusunda anlaştığına ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşıladı. BMGK’nın Yemen konulu toplantısının ardından yapılan basın açıklamasında, Yemen’deki tarafların ateşkes sürecini değerlendirmesi, ülkede yaşanan krize çözüm bulunması ve bölgesel istikrarın yeniden kazanılması için Grundberg ile çalışılması çağrısında bulunuldu. Açıklamada Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlediği Yemen-Yemen istişarelerinin ülkede yaşanan krizin çözümü açısında önemli olduğu vurgulandı.

Ateşkes şartları arasında 18 akaryakıt gemisinin Hudeyde Limanı’na girmesine izin verilmesi, Sana Havalimanı’ndan önceden belirlenmiş noktalara ticari uçuşlar yapılması ve taraflar arasında toplantı düzenlenerek Yemenlilerin hareket özgürlüğünü sağlamak için Taiz ve diğer vilayetlerdeki yolların açılması yer alıyor.

Şarkul Avsat