Suudi Arabistan ve Kuveyt, Lübnan elçiliklerini yeniden açıyor

Suudi Arabistan ve Kuveyt, Lübnan büyükelçilerinin ülkeye geri çağrılmasından 5 aydan fazla bir süre sonra, büyükelçilerin Beyrut’a döndüğünü açıkladı.

Suudi Arabistan geçtiğimiz ekim ayının sonunda Beyrut Büyükelçisi’ni geri çağırmış ve Lübnan’ın Riyad Büyükelçisi’nden ülkeden ayrılmasını istemişti. Lübnanlı yetkililerin Riyad’a tepki göstermesi üzerine Lübnan’dan Suudi Arabistan’a yapılan tüm ithalat faaliyetleri durdurulmuştu. Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada “Her zaman kardeşçe duygularla bağlı olunan Lübnan halkı ile olan ilişkilerin düzeltilmesi için istekliyiz” denildi.

Suudi Arabistan ve Kuveyt dışişleri bakanlıkları, Lübnan Başbakanı Necib Mikati’nin Körfez İşbirliği Konseyi’ne (KİK) üye ülkelerle olan iş birliğini geliştirmek için gerekli önlemleri aldığını ve söz konusu iş birliğine zarar verebilecek çalışmaların durduğunu açıkladı.

Bakanlıklar, Lübnan’da güvenlik ve barışın hakim olmasını dileyerek Lübnan’ın Arap ülkeleri ile olan ilişkilerini iyileştirmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Lübnan Başbakanı Necib Mikati de Suudi Arabistan Büyükelçisi’nin Beyrut’a geri dönmesi kararına ilişkin yaptığı açıklamada “Lübnan, Körfez ülkeleri ile olan bağına ve ilişkilerine bağlıdır” ifadesini kullandı.

Şarkul Avsat