Tunus’ta protesto gösterilerine karşı yoğun güvenlik önlemleri alındı

Tunus Nahda Hareketi’nin, Şehitler Günü’nün 84. Yıldönümü dolayısıyla yürüyüş düzenleme çağrısının ardından, dün sabahın erken saatlerinden bu yana, başkent Tunus’un merkezi sayılan Habib Burgiba Caddesi, önceki mitinglerde benzeri görülmemiş yoğun güvenlik takviyelerine tanık oldu. Güvenlik araçları ana caddenin girişlerinde sıralanırken yayalar için kontrol noktaları oluşturuldu. Birkaç ambulans da güvenlik amacıyla şehrin sembollerinden İbn Haldun heykelinin yakınında yer aldı.

Göstericiler, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in aldığı istisnai tedbirlerin ardından, siyasi ve sosyal durumu protesto etme ışığında, seçilmiş bir parlamentoya bağlı kalmak ve demokrasi değerlerini ve cumhuriyet anayasasını savunmak amacıyla toplandılar.

Tunus İçişleri Bakanlığı açıklamasına göre, Tunus Valiliği’nin “başkentte Habib Burgiba Caddesi’nin sadece yaratıcı, kültürel, turistik ve sergi faaliyetlerinin icrası için tahsis edilmesi” kararına rağmen bir grup Habib Burgiba Caddesi’ndeki Belediye Tiyatrosu önünde protesto gösterisi düzenledi.

Bakanlık, protesto gösterilerine katılma hakkını kullanmak isteyenlerin, başkentin ana caddesine yakın insan hakları arenasını da kullanabileceğini duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Tahmini olarak, dün öğlen itibariyle protestocu sayısı yaklaşık 400 kişiyi buldu. Göstericiler kasıtlı olarak yayaların arasına karıştılar. Bu, Golan’daki yaya trafiği akışını ve Habib Burgiba Caddesi’ndeki alışverişi bozdu. Vatandaşları ve yoldan geçenleri korumak ve trafiğin düzgün akışını kolaylaştırmak için kontrol noktaları ve güvenlik yoğunlaştırıldı.”

Şarkul Avsat