İİT, İsrailli yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’da kurban kesme planı konusunda uyardı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), radikal Yahudi yerleşimci grupların Hamursuz Bayramı’ndaki kurban kesiminin Mescid-i Aksa avlularında yapılacağına ilişkin tehditleri konusunda uyardı.

İİT tarafından bugün yapılan açıklamada, işgalci İsrail güçlerinin desteği ve korumasıyla Mescid-i Aksa’yı basan ve orada Talmud ayinleri gerçekleştiren radikal yerleşimciler kınandı.

Teşkilat, bu tehlikeli gerilimi tüm İslam ümmetinin duygularına açık bir meydan okuma ve ilgili uluslararası kararlar ve sözleşmelerin açık bir ihlali olarak değerlendirdi.

İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, Filistin halkının soğukkanlılıkla öldürülmeye devam edilmesi ve bölgedeki dini çatışmaları, radikalizmi ve istikrarsızlığı körükleyecek kutsal mekanların sürekli ihlal edilmesinden tamamen İsrail’i sorumlu tuttu.

Taha, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) olmak üzere uluslararası toplumu, tekrarlanan bu ihlallere son vermenin yanı sıra kutsal mekanlara ve Filistin halkının siyasi ve dini haklarına saygı duyması konusunda İsrail’e baskı yapmak için harekete geçmeye çağırdı.

Şarkul Avsat