Suudi Arabistan ve Kuveyt’ten, Mağmura bölgesinin doğu sınırının belirlenmesi için İran’a müzakere çağrısı

Suudi Arabistan ve Kuveyt dışişleri bakanları tarafından dün yapılan ortak açıklamada, İran hükümetine her iki ülkeyle Mağmura bölgesinin doğu sınırının çizilmesi konusunu müzakere etme çağrısı yinelenirken, ed-Durra Gaz Sahası’ndaki doğal kaynakları kullanma hakları teyit edildi.

Suudi Arabistan ve Kuveyt 21 Mart tarihinde ed- Durra Gaz Sahası’nın geliştirilmesiyle günlük bir milyar fit küp doğal gaz ve 84 bin varil doğal gaz kondensatı üretilmesi konusunda anlaşmaya vardı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Durra Sahası İran, Kuveyt ve Suudi Arabistan ülkeleri arasında ortak bir sahadır. Sahanın bir kısmı İran ve Kuveyt arasında kapsamı belirlenmemiş sularda bulunuyor” ifadelerini kullandı. Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır el-Muhammed es-Sabah’ın 29 Mart’ta yaptığı basın açıklamasında İran’ın bu meselede bir taraf olmadığını belirterek, “Durra Sahası tamamıyla Kuveyt ve Suudi Arabistan’a aittir. İki devlet arasında imzalanan anlaşmalara göre bu sahanın kullanım ve işletme hakları yalnızca Kuveyt ve Suudi Arabistan’a aittir” dedi.

Suudi Arabistan ve Kuveyt tarafından dün yapılan ortak açıklamada, Suudi Arabistan Krallığı ve Kuveyt’in 24 Aralık 2019 tarihinde Kuveyt’te imzalanan mutabakat zaptı kapsamında ed Durra sahasının geliştirilmesi ve işletilmesini hızlandırmak için anlaşmaya vardığı, 21 Mart 2022’de ise Suudi Arabistan Enerji Bakanı ile Kuveyt Petrol ve Elektrik, Su ve Yenilenebilir Enerji Bakanı arasında Mağmura bölgesinde bulunan ed Durra sahasından yararlanılması için çalışma konusunda anlaşmaya varıldığı aktarıldı.

Açıklamada, Suudi Arabistan ve Kuveyt’in, bu bölgedeki doğal kaynakları kullanma hakları teyit edilerek, iki ülke arasında 21 Mart 2022’de imzalanan anlaşmayı hayata geçirmek için çalışmaya devam ettikleri belirtildi. Bu bağlamda, Suudi Arabistan ve Kuveyt, Mağmura bölgesinin doğu sınırının belirlenmesini müzakere etmek üzere daha önce İran’a davetiye göndermişti ancak çağrıya cevap gelmedi. Bakanlık, Suudi Arabistan Krallığı ve Kuveyt’in müzakereleri düzenlemek adına İran’a davetini yinelediğini kaydetti.

Şarkul Avsat