Yemen Başkanlık Konseyi, yetki devrini görüşmek için bir araya geldi

Reşad Muhammed el-Uleymi başkanlığındaki Yemen Başkanlık Konseyi, hükümet görevlileri ile bir araya geldi.

Toplantıda, yetki devrinin aşamalarının tamamlanması, ülkede yaşanan ekonomik kriz ile mücadele edilmesi, vatandaşların yaşadığı sıkıntıların hafifletilmesi ve ülkedeki yaşam standartlarının yükseltilmesi gibi konular ele alındı.

Toplantıda Konsey’in önümüzdeki günlere ilişkin çalışma planlarını ve sorumluluklarını gerçekleştirmesi için çeşitli çalışmalar gözden geçirildi. Vatandaşların karşı karşıya kaldığı ekonomik krizin üstesinden gelinmesinin Konsey’in birincil önceliği olduğu belirtilerek çeşitli sektör temsilcileri ile ortak hareket etmenin önemi vurgulandı.

Reşad el-Uleymi, Konsey’in Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) tarafından Riyad’da gerçekleştirilen Yemen- Yemen konulu istişarelerinin bir sonucu olduğu belirtti. Yapılan açıklamada Başkanlık Konseyi’nin uzun süredir Husi milislerinin saldırıları ile karşı karşıya olan Yemen halkının acılarını hafifletmek için çalışacağı ifade edildi. El-Uleymi, Konsey’in herkes için adil ve kapsayıcı bir barış istediğini, Yemen halkına ve Arap birliğine zarar vermek isteyen İran’ın ve destekçilerinin her türlü müdahalesi ile mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

Reşad el-Uleymi, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Karşı karşıya olduğumuz zorlukların farkındayız ancak yolumuza yerleştirilen mayınları imha edecek kararlılığa sahibiz. Önümüzdeki engeller büyük ama başarıya ulaşmak imkansız değil. Başkanlık Konseyi’nin kurulması ile hepimizin ağır bir sorumluluğu oluştu. Önümüzde başarıya ulaşmaktan başka bir yol yok.”

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı el- Eleymi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, KİK ve Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun Yemen halkına verdiği destek nedeniyle teşekkür ederek müttefiklerinin Yemen halkının istikrara kavuşması konusunda istekli olduğunu belirtti.

Şarkul Avsat