Joe Biden

Biden, Rusya’yı işgalden sorumlu tutmak için bugün müttefikleriyle görüşecek

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna krizi ve Rusya’yi işgalden sorumlu tutma konusunda koordinasyonu ele almak için bugün müttefikleriyle bir video konferans aracılığıyla bir görüşme yapacağı belirtildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Başkan, Ukrayna’ya devam eden desteğimiz ve yakın koordinasyonumuzun bir parçası olarak, Rusya’yı sorumlu tutma çabalarımızı görüşmek üzere müttefikler ve ortaklarla görüntülü bir görüşme yapacak” denildi.

Görüşme duyurusu, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in “Artık Rus birliklerinin uzun süredir hazırlandıkları Donbas için savaşa başladığını söyleyebiliriz” şeklindeki açıklamasının ardından geldi.

Rusya’nın başkent Kiev çevresindeki bölgelerden güçlerini çekmesi ve 2014’ten bu yana kısmen Moskova yanlısı ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen Donbas’a odaklanmasının ardından Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar şiddetlendi.

ABD ve Batılı müttefikleri, Ukrayna’ya askeri ve diğer yardımların sağlanmasına ek olarak yaptırımlarla Rusya’ya baskı yapıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, dün düzenlediği basın toplantısında,

“Rusya Ukrayna’ya karşı harekatında taviz vermedikçe Rusya’ya karşı mali yaptırımlarımızı ve diğer ekonomik önlemlerimizi artırmaya devam edeceğimizi bekleyebilirsiniz. Bunu henüz görmedik ve adımları artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Şarkul Avsat