BAE hükümet çalışmaları için yeni bir metodoloji uygulamaya başladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), dünyanın en iyi ve en canlı ekonomisinin yaratılmasını sağlayacak büyük dönüştürücü projeler ile hükümet eylemi için yeni metodoloji uygulamaya başladıklarını duyurdu.

BAE Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiriı Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum, BAE hükümetinin, federal hükümet çalışmaları için kısa vadeli dönüşüm projelerine odaklanan, federal bakanlıklara daha fazla yetki veren, 50’nin ilkeleri (önümüzdeki 50 yıl için ekonomik, politik ve kalkınma yol haritası) rehberliğinde yeni bir metodoloji başlattığını açıkladı.

Şeyh Muhammed bin Raşid konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Ülkemiz hızlı bir büyüme aşamasından geçiyor. Dünya benzeri görülmemiş jeopolitik ve teknolojik değişiklikler yaşıyor ve başarılı ülkeler bu gelişmelere en hızlı şekilde ayak uyduran ülkeler olacak. Bugün hükümet çalışmaları 10 yıl öncesinden farklı. Bugün bakanların beklentileri 10 yıl öncekinden farklı ve halkımız en iyi, en verimli ve en hızlı hükümeti hak ediyor.”

BAE hükümeti, bakanlar ve federal yetkililerin plan hazırlama çabalarını desteklemeyi, hayati sektörlerdeki büyük projeler için teklifler sunmayı ve bunları birbirine bağlamayı amaçlayan büyük projeleri tartışmak için 40’tan fazla federal hükümet kuruluşundan 70 bakan ve hükümet yetkilisinin katıldığı toplantılar düzenledi.

Kabine İşleri Bakanı Muhammed el-Gergavi ise, yeni metedolojinin hükümetin bölgede ve dünyadaki liderliğini güçlendiren ve geleceği yaratma çabalarını destekleyen hükümet çalışmalarında niteliksel bir değişime katkı sağlayacağını belirtti.

Gergavi, hükümetlere gerekli esnekliği sağlayamayacak uzun vadeli stratejilere odaklanmak yerine, iki yılı aşmayan kısa sürelerde uygulanan büyük dönüşüm projelerine odaklanarak hükümet araçları ve çalışma metodolojilerini değiştirme gereğini vurguladı.

Gergavi, bir sonraki adımın metodolojiyi devlet çalışmalarının tüm seviyelerinde etkinleştirmek ve çeşitli sektörlerde 100 dönüşüm projesi üzerinde çalışmak olduğunu bildirdi.

Şarkul Avsat