Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu: İsrail’in ihlalleri barış sürecini canlandırma şansını tehdit ediyor

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında Salı akşamı Cidde’deki Selam Sarayı’nda toplandı.

Toplantıda, Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılar bağlamında başta Filistin olmak üzere bölge ve dünyadaki son gelişmeler ele alındı.

Bakanlar Kurulu, uluslararası topluma İsrailli işgal güçlerini bu suç ve ihlallerden tam olarak sorumlu tutmadaki rolünü oynama çağrısında bulunarak, bu eylemlerin Ortadoğu’daki barış sürecini yeniden canlandırma şansı üzerindeki olumsuz sonuçlarına dikkat çekti.

Toplantıda, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Çin Devlet Başkanı, Kazakistan Devlet Başkanı, Rusya Devlet Başkanı ve Pakistan Başbakanı ile yaptığı telefon görüşmeleri başta olmak üzere son birkaç gün içinde Suudi Arabistan ile birkaç kardeş ve dost ülke arasında çeşitli alanlarda yapılan toplantı ve görüşmeler hakkında bilgi verildi.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi’nin toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, toplantıda Ukrayna’daki gelişmeler ele alındı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın Ukrayna’da güvenlik ve istikrar sağlanması için Rusya-Ukrayna krizine siyasi bir çözüm bulma yönündeki çabalara verdiği desteği ifade etti.

Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) ile koordineli olarak Ukrayna’dan komşu ülkelere giden mülteciler için 10 milyon dolarlık acil tıbbi ve barınma yardımı sağladığı hatırlatılarak, Riyad’ın dünyanın dört bir yanındaki muhtaç insanların yanında olmaya ve acılarını hafifletmeye devam edeceği vurgulandı.

Suudi Arabistan ve Kuveyt’in 21 Mart 2022’de imzaladıkları anlaşma kapsamında, Durra Gaz Sahası’ndaki doğal kaynakları kullanmakla birlikte sahanın geliştirilmesi ve işletilmesi için çalışmaya devam etme hakkına sahip oldukları vurgulandı.

Suudi Arabistan’ın kredi görünümünün G-20 ülkelerinden farklı olarak bu yılın başından bu yana iki kez iyileştirilmesine değinilerek, bunun 2030 Vizyonu’na uygun olarak son beş yılda yürütülen çabaların bir sonucu olduğunun altı çizildi.

Bakanlar Kurulu’na Şura Meclisi tarafından çalışılan ve gündeminde olan konular hakkında bilgi verildi.

Ekonomi ve Kalkınma İşleri Konseyi, Siyasi ve Güvenlik İşleri Konseyi, Genel Komite ve Bakanlar Kurulu’ndaki Uzmanlar Kurulu’nun kararları hakkında da bilgi verildi.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın Özel Görevler Sözleşmesi’ne (1969) katılımını onayladı.

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı ile Fransa Kültür Bakanlığı arasında kültürel alanda işbirliğini öngören bir mutabakat zaptına onay verildi.

Suudi Arabistan hükümeti ile Umman hükümeti arasında ticari alanlarda işbirliği içeren bir mutabakat zaptı onaylandı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan hükümeti ile Azerbaycan hükümeti arasında gümrük konularında işbirliği ve karşılıklı yardıma ilişkin bir anlaşmayı onayladı.

Suudi Arabistan Başsavcılığı ile Kenya Başsavcılığı arasında soruşturma ve kamu kovuşturması alanında işbirliğini içeren bir mutabakat zaptı hakkında Kenya tarafıyla görüşmesi için Başsavcıya yetki verildi.

Suudi Arabistan hükümeti ile Mısır hükümeti arasında Mısır’daki Kamu Yatırım Fonu’nun yatırımlarına ilişkin bir anlaşma onaylandı.

Bakanlar Kurulu, emlak kayıt sistemini de onayladı.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.

Şarkul Avsat