Beyrut patlamasından bir görüntü (Şarku'l Avsat Arşiv)

Beyrut Limanı patlaması şüphelisi İspanya’da yakalandı

İspanya, Ağustos 2020 yılında Beyrut Limanı’nda 218 kişinin hayatını kaybettiği patlama ile bağlantısı olduğundan şüphelenilen ve Interpol tarafından aranan bir Portekizlinin göz altına alındığını, ardından şartlı tahliye edildiğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Jorge Moreira (43), İspanya’dan ayrılmamak şartı ile tahliye edildi. AFP’ye açıklama yapan bir yetkili, Moreira’nın Lübnan’a iade edilmeyi beklediğini belirtti.

İspanya yargısı, Moreira’nın terör suçu işlemek ve patlayıcı kullanarak insanların ölümüne sebebiyet vermek ile müebbet hapis cezası alacağını belirtti.

Şili polisi tarafından yapılan açıklamalara göre Moreira, İspanya’dan Şili’deki Santiago Havaalanı’na gittiğinde göz altına alındı. Ancak yetkili makamlar, zanlının Şili’ye girmesini engelledi. Moreira, Interpol ile koordineli bir şeklide Madrid’e geri gönderildi.

Santiago Havaalanı Polisi Yetkilisi Christian Saez, Moreira’nın 2020 yazında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlama ile bağlantılı olarak Lübnan’a patlayıcı madde getirdiği iddiası ile arandığını açıkladı.

Santiago’daki Interpol görevlisi Maximiliano McNamara, “Moreira için yayınlanan bülten Çarşamba gününe kadar yürürlükteydi. Kırmızı bülten, aranan kişinin yabancı bir ülkede bulunduğu halde göz altına alınmasını sağlıyor” dedi.

Portekiz merkezli Jornal de Noticias gazetesinin haberine göre Moreira, 2016 yılına kadar Mozambik’te patlayıcı madde üreten bir fabrikada çalıştı. Moreira, Gürcistan’dan Mozambik’e nakledilmesi için amonyum nitrat siparişi vermişti. Kargo, Beyrut Limanı’nda depolanmıştı.

Portekiz Temyiz Mahkemesi, Lübnan’ın Haziran 2021 tarihinde Moreira’nın iade edilmesi talebine yanıt vermemişti. Yapılan açıklamada Lübnan’ın gerekli belgeleri vaktinde sunmadığı ifade edildi.

Gazeteye göre Moreira, o sırada Portekiz’in kuzeyindeki Bragança bölgesinde yaşıyordu ve donmuş gıda ürünleri satan bir şirketin CEO’suydu.

4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamada en az 214 kişi hayatını kaybetti ve 6 bin 500’den fazla kişi yaralandı. Yetkililer, patlamanın amonyum nitratının tedbirsiz bir şekilde depolanmasını sonucu gerçekleştiğini açıkladı. Patlama, şehirde büyük zarara yol açtı.

Patlama hakkında yapılan araştırmalarda siyasi, güvenlik ve yargı alanındaki bazı yetkililerin amonyum nitratı depolamanın tehlike olduğunu bildiğini ancak konu hakkında harekete geçmediği iddia edildi.

Patlama ile ilgili soruşturma 4 kez askıya alınmıştı. Patlamada hayatını kaybeden kişilerin aileleri ve sivil toplum kuruluşları, Lübnanlı yetkilileri, suçluların yargılanmasını önlemek istemediklerini öne sürüyor.

2021 yılının Ocak ayında Lübnanlı bir adli kaynak, AFP’ye verdiği demeçte, Interpol’un Lübnan makamlarına patlama ile bağlantılı olduğu iddia edilen 3 kişi hakkında kırmızı bülten çıkarttıkları hakkında bilgi verdiklerini aktarmıştı.

Yargıç Gassan el-Huri’nin isteği üzerine, Beyrut’a amonyum nitrat sevkiyatı yapan geminin sahibi ve kaptanı hakkında uluslararası tutuklama emri verildi.

2 bin 750 ton amonyum nitrat kargosu, Gürcistan’dan Mozambik’e giden Moldova bandıralı bir gemiyle Kasım 2013’te Beyrut limanında durmuştu.

Gemideki kusurlar nedeniyle, Lübnan makamların amonyum nitratın limandaki depolara aktarılmasını istemişti. 2018 yılında limanda batan geminin sahibi hakkında adli işlem başlatılmıştı.

Şarkul Avsat