Sudan’da çaycılar, genç nüfusun Ramazan gecelerindeki merkezi haline geldi

Hartum’da gençler geleneksel bir atmosferde, meydanlardaki plastik sandalyelerde çaycıların etrafında toplanarak Ramazan gecelerini siyaset, ekonomi, sanat ve ülkenin mevcut durumu hakkında sohbet ederek geçiriyor. Geceleri serinleyen havayla birlikte açık havada çay ve kahve içiyorlar.

23 yaşındaki Amr Ahmed, çaycıların, gençlerin Ramazan gecelerini arkadaşlarıyla geçirdikleri ve mübarek ayda akşam ondan sabah saatlerine kadar uzanan zaman diliminde boş zamanları geçirmek için bir sığınak haline geldiğini söylüyor.

20 yaşındaki Muhammed Seif de gençlerin, bir fincan kahvenin fiyatının astronomik rakamlara ulaştığı lüks kafe ve restoranlarda oturmak yerine çaycıları tercih etmesinde ekonomik koşulların bariz rol oynadığını vurguluyor.

Muhammed Seif, çay hazırlamak için basit ekipmanlar kullanan çaycıların sadelikleri dolayısıyla oluşturdukları atmosferin, gençlere daha samimi bir aile ortamı hissettirdiğini ve uzun vadede bu mekanlara bir sadakat oluştuğunu kaydediyor.

Hayat Abdullah adlı çaycı, çaycıların çoğunun genç müşterilerinin karakterlerini ve psikolojisini anlamaya başladığını, aralarında gençlerin özel günlerini paylaşacak kadar doğrudan bir etkileşim oluştuğunu ve artık gençlerin onların birer evlatları gibi olduğunu söylüyor.

Mühendis Osman Ahmed de Hartum’da hava sıcaklıklarının benzeri görülmemiş bir şekilde arttığı günlerde, zor geçen bir günün ve uzun saatler süren orucun ardından Ramazan Ayı’nın akşam saatlerini dinlenmek için çaycılarda geçirmeden gününü tamamlayamadığını kaydediyor.

Osman Ahmed, çaycıların artık sadece gençlerin ilgisini çekmediğini belirterek, çok sayıda ailenin teravih namazından sonra çay ve kahve içmek, lokma yemek için bu mekanlara geldiğini belirtiyor.

Gençlerin bir kısmı çay kahve içerken bir kısmı da akıllı telefonlarındaki kart oyunlarını oynuyor. Oyunda galip gelenlerin kahkahaları ve kaybedenlerin sitemleri arasında bir tür rekabete tanıklık eden ortamda gençler birbirleriyle yarışıyor.

22 yaşındaki Makki Abdurrahman ve arkadaşları çaycıyı kitap ve şiir okuyacakları ve tartışacakları bir kültürel forum ortamına dönüştürmeyi başardılar.

Makki’ye göre bu forum, geçen Ramazan’da başladı ve çok sayıda genç aydının ilgisini çekti. Çaycının burada etrafında toplanan, çevrelerine ve kültürlerine değer veren gençleri cesaretlendirmede, fikirlerine saygı duymada ve destek vermedeki rolü ise yadsınamaz.

Hartum’da yapılan araştırmalara göre şehirdeki çaycı sayısı yaklaşık 14 bine ulaşmış durumda. Araştırmaya göre bu sektörde çalışan kadınların yaşları da 18-45 arasında.

Kadınların büyük çoğunluğu ekonomik koşullar ve ailelerini geçindirmek için çaycılık yapıyor. Bununla birlikte bazı genç kızların üniversite eğitimi almış olmalarına rağmen Sudan’daki yüksek işsizlik nedeniyle çay satmaya başladıkları kaydediliyor.

Şarkul Avsat