Reuters: Erdoğan’ın perşembe günü Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesi planlanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın perşembe günü Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesi ve ziyarette Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile görüşmesi planlanıyor.

Reuters’a bilgi veren üst düzey yetkili iki kaynak, Erdoğan’ın Suudi Arabistan’a ziyaret planladığını belirtti.

Üst düzey bir yetkili, “Erdoğan’ın Perşembe günü Suudi Arabistan’a gitmesi planlanıyor. Bu yönde bir hazırlık var. Bir gece kaldıktan sonra Güney Afrika’da birkaç ülkeyi daha kapsayan ziyareti olacak” dedi.

Görüşmenin amacını “ticaretin ve ikili ilişkilerin gelişmesi ve bölgesel konulara katkı sağlanması” olarak özetleyen yetkili şöyle devam etti:

Geziside Veliaht Prens Muhammed ile de görüşme sağlanacak. Suudi Arabistan ile son dönemde ticarette kayda değer bir kıpırdanma var. Ekonomi, yatırımlar, bölgesel konular, ikili ilişkilerde sorunlu dönemin geride bırakılması dahil birçok konu ele alınacak. İki taraf için de verimli bir görüşme olması öngörülüyor.

Reuters’a bilgi veren ikinci kaynak da Erdoğan’ın perşembe günü Suudi Arabistan’a ziyaretinin planlandığını teyit etti.

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri

Son dönemde Türkiye’nin özellikle Ortadoğu ve Körfez Bölgesi’ndeki bazı ülkelerle ilişkileri normalleşme sürecine girmiş, BAE ve İsrailli liderler ayrı ayrı Türkiye’ye ziyaret düzenlemişlerdi.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de İstanbul’da konsoloslukta öldürülmesinin ardından bozulan ilişkiler de yumuşamaya başladı.

Adalet Bakanlığı, Kaşıkçı dosyanın Suudi Arabistan’a devredilmesine karar vermişti.

İki ülke liderlerinin görüşmeleri için hazırlık yapılırken, Erdoğan da daha önce Suudi Arabistan’a bir ziyaret düzenleyeceğini duyurmuştu.

Şarkul Avsat