BAE’den askeri sanayi vurgusu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan, bölgeyi tehdit eden zorluk ve risklere karşı uyardı. Yaşanan gerilim ve kargaşalara karşı mücadele etmek için uyanık olunması gerektiğini ifaden Nahyan, yeteneklerini yükseltmek ve geliştirilmiş sistemli silahlara ve askeri teçhizata sahip olmak için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. Nahyan, bu durumun BAE’nin iddialı projelerini uygulamada ilerlemesini sağlamak için güvenlik ve istikrarı garanti ettiğini, uluslararası barış ve güvenliği koruduğunu, terörle mücadele, afet ve çatışma alanlarında yardım sağlamaya aktif olarak katkı sağladığını vurguladı.

BAE silahlı kuvvetlerinin birleşmesinin kırk altıncı yıldönümü vesilesiyle açıklamalarda bulunan Nahyan, “Siyasi ve askeri vizyonumuzu ilerletmek için kardeş ve dost ülkelerle ilişkilerimizi ve askeri işbirliğimizi genişletmeye, kuvvetlerimizi modernize etmeye, silahlanma kaynaklarını çeşitlendirmeye ve gelişmiş ürünleriyle bilgi temelli milli ekonomimizi çeşitlendirmenin önemli kollarından biri haline gelen milli askeri sanayimizi geliştirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 6 Mayıs 1976’da BAE silahlı kuvvetlerinin birleşmesi önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Nahyan, “O tarihi günde, egemenlik ve bağımsızlığı koruyan, güvenlik ve istikrarı artıran, vatana sadakat ve kurtuluş değerlerini pekiştiren modern ve gelişmiş bir askeri güç için halkımızın özlemlerini gerçekleştirmek adına silahlı kuvvetlerimizin tek bayrak ve komuta altında birleştirilmesi kararı alındı. Bu karar, merhum Şeyh Zayid bin Sultan Al Nahyan ve kardeşlerinin, kurucu liderlerin, BAE yöneticilerinin anlayışlı vizyonunu ve Birliğin sütunlarını tamamlama ve yürüyüşünü güçlendirmedeki emin kararlılıklarını gösteriyor. İyi eğitimli, silahlı, yüksek nitelikli ve hazır güçlü bir birleşik ordu olmadan güç, kuvvet ve gelişme olmaz” şeklinde konuştu.

BAE liderlerinin ulusal ordunun yeteneklerini geliştirmeye devam ettiğini, silahlanma, örgütlenme, eğitme ve yönetme gibi ulusal görevlerini yerine getirmesini sağlamak için ve silahlı kuvvetlere olan desteğin süreceğini söyleyen Nahyan, ulusal birliğin simgesinin kardeşlere destek, dostlara yardım olduğunu ifade etti.

Şarkul Avsat