Forumda 100 milyar dolar değerindeki yatırım fırsatlarının gözden geçirilecek, 50’den fazla anlaşma imzalanacak (SPA)

Havacılığın Geleceği Forumu 60 ülkenin katılımıyla Riyad’da başladı

Suudi Arabistan Ulaştırma ve Lojistik Bakanı Mühendis Salih bin Nasır el-Casir, Kral Selman bin Abdulaziz’in himayesinde 3 gün sürecek olan Havacılığın Geleceği Forumu’nun açılışını yaptı.

Sivil Havacılık Genel Otoritesi (GACA) tarafından başkent Riyad’daki Kral Abdulaziz Uluslararası Konferans Merkezi’nde düzenlenen forum, bilgi ve fikir alışverişinde bulunmak, en iyi deneyimler ve uygulamalar hakkında bilgi almak ve dünyadaki hızlı gelişmelere ayak uydurmak için önemli bir fırsat sunuyor.

GACA Başkanı Abdulaziz bin Abdullah ed-Duaylec, forumda sivil havacılık sektörü için birçok önemli politika ve stratejinin başlatılmasının yanı sıra 100 milyar dolar değerindeki yatırım fırsatlarının gözden geçirileceğini, kamu ve özel sektör arasında milyarlarca değerinde 50’den fazla anlaşma ve mutabakat zaptı imzalanacağını açıkladı.

Foruma katılan ülke sayısı 60’a ulaşırken, katılımcı sayısı 2 bini aştı.

Havacılığın Geleceği Forumu, ‘sivil havacılık endüstrisinde ana eksenler olarak yenilik, büyüme ve sürdürülebilirlik’ olmak üzere üç ana temaya odaklanıyor.

Birkaç özel oturum aracılığıyla, yatırım fırsatları ve sivil havacılığın ekonomik büyümeye katkısı konularının ele alınacağı forumda, özel sektörden katılımcılara Suudi Arabistan’da havacılık alanındaki yatırım fırsatları hakkında bilgi verilecek.

Suudi Arabistan, 2030 yılına kadar 250’den fazla destinasyondan 330 milyon yolcuya ve 4,5 milyon ton kargoya ulaşarak, küresel havacılık için bir merkez haline gelmeyi hedefliyor.

Şarkul Avsat