Suudi Arabistan’da tarihindeki ilk dijital nüfus sayımına başladı

Suudi Arabistan Genel İstatistik Kurumu (GASTAT), sonuçları bu yıl sonundan önce açıklanacak olan ülkenin beşinci nüfus sayımını dün başlattı.

30 binden fazla saha araştırmacısının katılımıyla 35 gün sürecek olan nüfus sayımında detaylı istatistiki veriler toplanacak.

Saha çalışanlarının ziyaretine gerek kalmadan, vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancılar da GASTAT sitesinde bulunan nüfus sayımı formunu doldurarak veya ailelere kısa mesaj yoluyla gönderilecek bir bağlantı aracılığıyla ayrıntılı bilgileri sunabilecek.

Ayrıca, ülke genelindeki 29 alışveriş merkezinde yetkili personelin yardımıyla nüfus sayımı bilgileri vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancılar tarafından verilebilecek.

2022 Nüfus Sayımı, kağıt formlar yerine tabletlerde yer alan dijital formların kullanıldığı ve evleri yüzde 90’a varan doğrulukla bulmak için harita görüntülerinden uydu görüntülerine geçilen ülke tarihindeki ilk dijital nüfus sayımı oldu.

Ekonomi ve Planlama Bakanı ve GASTAT Başkanı Faysal el-İbrahim, dün nüfus sayımı çalışmalarının başlatıldığı törende şöyle konuştu;

“Veritabanımızın kalitesini artırmamız gerekiyordu ve bu nüfus sayımında bunu başarmak için en gelişmiş teknolojileri uyguladık. Sayım için doğru ve kapsamlı bir veri tabanı elde etmemize yardımcı olacak ‘kendi kendini numaralandırma’ yöntemini başlattık.”

Suudi kadınların saha personelinden liderliğe kadar sayımın çeşitli aşamalarına katılmasına övgüde bulunan İbrahim, bu katılımın ülkenin kadınları güçlendirme ve ülke ekonomisine katkılarını artırma yaklaşımının bir uzantısı olduğunu vurguladı.

İbrahim, vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıları, ulusal bir görev, sosyal sorumluluk ve ülke için daha iyi bir geleceğe katkıda bulunma fırsatı olarak çeşitli seçenekler aracılığıyla nüfus sayımına katılmaya çağırdı.

GASTAT CEO’su Dr. Konrad Pesendorfer ise, 2022 Nüfus Sayımı’nın ülkede yeni bir istatistiksel bilgi çağının başlangıcı olduğunu dile getirerek, bunun planlamacılar ve politika yapıcılara yardımcı olmak için ayrıntılı bilgiler sağlayacağını belirtti.

Pesendorfer, GASTAT’ın dijital dönüşüme dayalı, insan yeteneklerine yatırım yapacak ve birden fazla kaynaktan gelen verileri entegre ederek yüksek kaliteli istatistikler üreten yeni bir iş modelini oluşturduğunu da ifade etti.

GASTAT, nüfus sayım projesini, Birleşmiş Milletler (BM) uzmanlarıyla işbirliği yaparak, G20 ülkeleri ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’na (OECD) üye ülkelerde uygulanan en iyi uluslararası uygulamalara dayalı olarak hazırladı.

Nüfus sayımı, yaşları, milliyetleri ve bölgelere göre gelir dağılımı dahil olmak üzere ülke nüfusu ve şehirlerde yaşayan insanların kırsal alanlardakilere kıyasla sağlık durumları hakkında ayrıntılı bilgi sağlamayı amaçlıyor.

Nüfus sayımı, Suudi Arabistan’da daimî ikamet edenlere ilave olarak tıbbi tedavi, turizm, ticaret veya eğitim gibi herhangi bir nedenle geçici olarak (12 aydan az) Suudi Arabistan ve dışındaki vatandaşların tüm aile bireylerini içeriyor.

Nüfus sayımına Hac, Umre veya turizm amaçlı ülkeye gelen ziyaretçiler ise dahil edilmiyor.

Ülkede son genel nüfus ve konut sayımı 2010 yılında yapıldı ve o zamanki toplam nüfus 27 milyon 136 bin 977 kişi idi.

Şarkul Avsat