Mısır: Sina Yarımadası’nda 23 terörist öldürüldü, 5 asker hayatını kaybetti

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda askeri kontrol noktasına düzenlenen saldırıda 1’i subay 5 asker öldü, 2 asker yaralandı. Mısır Ordusu’ndan yapılan açıklamada, ‘tekfirci teröristlerin askeri kontrol noktasına yaptığı saldırının başarıyla püskürtüldüğü ve 7 terörist unsurun öldürüldüğü, silahlarının da ele geçirildiği’ kaydedildi.

Açıklamada, Mısır ordusunun, terörizmi kökünden sökme çabalarının devam ettiği belirtilerek, 7 Mayıs’tan bu yana Sina Yarımadası’nda sınır bölgelerinde gerçekleştirilen kara ve hava operasyonlarında toplamda 23 teröristin etkisiz hale getirildiği ifade edildi. Mısır’da orduya yönelik ‘cihatçı’ addedilen gruplar tarafından zaman zaman saldırılar gerçekleşiyor. Son olarak Sina Yarımadası’nın batısında 7 Mayıs’ta silahlı bir grup ile askerler arasında çatışma çıkmış, olayda 11 asker ölmüştü.
Mısır ordusunun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

‘’Silahlı kuvvetlerimiz terör yuvalarına yönelik operasyonlarını sürdürmektedir. Hava kuvvetlerinin cumartesi günü yaptığı hava operasyonunda, tekfirci teröristlere ait iki adet araç ve hazırladıkları bomba düzenekleri imha edilmiş ve 9 unsur öldürülmüştür. Dün düzenlenen kara operasyonunda ise bir araç imha edilmiş ve 7 unsur etkisiz hale getirilmiştir. Birliklerimiz dün askeri kontrol noktasına saldıran teröristleri püskürtmeyi başarmış ve 7 tekfirci saldırganı öldürerek, beraberlerindeki silah, el bombası ve telszi telefonları ele geçirmiştir. Bu hain saldırıda 1 subay ve 4 askerimiz şehit olmuş, 2 askerimiz yaralanmıştır. Şehitlerimizin intikamı alınacak ve terörizm kökünden sökülecektir. Şer güçlerinin ve onları destekleyenlerin, istikrarımızı ve güvenliğimizi zedelemek için bu gibi çaresiz girişimleri sonuçsuz kalacak, gücümüzün ve kararlılığımızın artmasına neden olacaktır.’’

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi pazar günü ordu komutanları ile bir güvenlik toplantısı düzenledi. Toplantıda, ordu güçlerinin Kuzey Sina’daki bölgelerin terörist ve tekfirci unsurlardan arındırılmasına ve genel olarak Sina Yarımadası’nda güvenlik önlemlerinin arttırılmasına odaklanıldı. Mısır ordusu 2018 Şubat ayından bu yana ‘Sina 2018’ kapsamında aşırılık yanlısı teröristlere karşı geniş çaplı operasyonlar yürütüyor.

Şarkul Avsat