Katar Emiri Temim’in Avrupa turunda ilk durağı Slovenya

Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Âl Sâni, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile bir araya geldi. Şeyh Temim, görüşmelerin ‘yapıcı olduğunu, siyaset başta olmak üzere ekonomi, ticaret, enerji ve turizm alanlarında iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağını’ belirtti.

Şeyh Temim, Slovenya’nın başkenti Ljublana’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Pahor ile ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Görüşmelerde Avrupa ve Orta Doğu başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası arenadaki son gelişmeler ele alındı.

Katar Emirlik Divanı, internet sitesinden yaptığı açıklamada Pahor’un iki ülke arasındaki dostluk ve iş birliği ilişkilerine övgüde bulunduğunu aktardı. Taraflar arasındaki görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin yatırım fırsatları ile enerji alanındaki iş birliği planları başta olmak üzere geliştirilmesi ele alındı.

Görüşmelerde iki ülke arasındaki iş birliği ilişkilerini siyasi, yatırım, ekonomik, kültürel ve turizm sektörleri ile desteklemenin ve geliştirmenin yolları masaya yatırıldı. Taraflar, iki ülkenin yararına ve zararına olan bölgesel ve uluslararası gelişmeler konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Slovenya’da girişimcileri, yabancı yatırımları ve teknoloji sektörünü desteklemek için Katar Holding ve SPIRIT Slovenya arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Şeyh Temim ve Pahor, Ljubljana’da İslam Merkezi’nin açılışını yaptı. Merkez, ülkede hoşgörünün yayılması, Slovenya’daki Müslümanlar arasında İslami değerlerin yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Âl Sâni, Slovenya’dan İspanya’ya geçecek. İspanya Dışişleri Bakanlığı, Şeyh Temim’in 17- 18 Mayıs tarihleri arasında ülkeye resmi bir ziyarette bulunacağını açıkladı.

Şarkul Avsat