Suudi Arabistan, Irak’ın istikrarı ve Suriye’de güvenliğin sağlanması konusundaki kararlılığını yineledi

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün toplandı. Toplantıda Fas’ın Marekeş kentinde ABD öncülüğündeki terör örgütü DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonunun bakanlar toplantısında belirtildiği gibi terör örgütüne karşı uluslararası çabaları desteklemek için sağlam duruşu sürdürmek, Irak’ın istikrar ve egemenliğinin tüm ülke toprakları üzerinde yayılmasını sağlamak, Suriye’deki kurtarılmış bölgelerde güvenlik ve ekonomik durumun istikrara kavuşturulması ve DEAŞ’ın Afrika kıtasında artan yayılma tehdidine karşı Afrika için bir odak grup kurulması konuları görüşüldü.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi, Bakanlar Kurulu’nun Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed el Nahyan’ın ölümden duyduğu üzüntüyü vurguladığını belirtti.

Toplantıda, Federal Yüksek Konseyi (FYK) tarafından BAE devlet Başkanı olarak seçilen Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan tebrik edilirken, iki kardeş ülke ve halk arasındaki kardeşlik bağlarının pekiştirilmesi için Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilmeye devam edilme arzusu ifade edildi.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın uluslararası barış ve güvenliğin güçlendirilmesine katkıda bulunmak, bölge ve halklarının yararına, kalkınma ve istikrar için küresel düzeydeki çalışmalarda oynadığı önemli role değindi.

Kasabi, Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında Suudi Arabistan’ın Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası Bahar Toplantıları ve G20 maliye ve merkez bankası başkanlarının toplantılarına katılımın içeriğinin ele aldığını bildirdi. Toplantıda ayrıca küresel ekonomik istikrar dahil enerji piyasalarında istikrarı sağlamanın öneminden bahsedildi.

Bakanlar Kurulu, İran destekli 163 Husi milisi serbest bırakma vaadinden bulundu. Bu gelişme, Suudi Arabistan’ın Yemen krizini sona erdirme, barışı tesis etme çabaları ve Birleşmiş Milletler’in (BM) mevcut ateşkesi pekiştirme ve Yemenli taraflar arasında diyalog ortamı yaratma çabalarını destekliyor.

Toplantıda, genel nüfus ve konut sayımının başlatılması dahil olmak üzere Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz günlerde hava hizmeti, sürdürülebilirlik, insan sermayesi geliştirme ve havaalanı işletmeciliği alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesini içeren 50’den fazla (10 milyar riyal) anlaşmanın imzalanması gibi tanık olduğu bir dizi faaliyetler masaya yatırıldı.

Bakanlar Kurulu’nda, Suudi Arabistan’ın GSYİH’nın 2022’nin ilk çeyreğinde 2021’deki aynı döneme göre yüzde 9,6 oranında artmasından duyulan memnuniyet dile getirilirken, bu oran petrol ve petrol dışı faaliyetlerden kaynaklanan son on yılın en yüksek büyüme oranını yansıtıyor.

Şarkul Avsat