Kuzey Kore’de vaka sayısı 2 milyona yaklaştı

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’nın dün (Çarşamba) belirttiğine göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un, hükümet yetkililerinin ihmali ve rahatlığının ülkede Kovid-19 salgının yayılmasını daha da kötüleştirdiğini belirtti. Diğer yandan, ülkedeki bilinen vaka sayısı 1,7 milyonu aştı.

Kuzey Kore geçen hafta ilk Kovid-19 vakalarını bildirdi. Virüsün Omikron varyantı sebebiyle enfeksiyon sayısı giderek artıyor. Bu durum, iki yıllık kapanma önlemlerinin başarısızlığını gözler önüne seriyor.

Kim Jong Un, salı günü iktidar partisinin siyasi bürosunun bir toplantısına başkanlık ederken, ‘ülkenin krizle başa çıkma yeteneğinde bir olgunlaşmamışlık’ olduğunu söyledi. KCNA’ya göre, Kuzey Kore lideri, üst düzey devlet yetkililerinin olumlu olmayan tutumunu, rahatlığını ve hareketsizliğini eleştirdi.

Kuzey Kore salı akşamı 232 bin 880 yeni vaka kaydetti ve toplam sayı 1,72 milyona ve 62 can kaybına ulaştı.

Resmi medya, koronavirüsün neden olduğu vaka ve can kayıpları sayısını belirtmedi, ancak uzmanlar yetkililerin geniş çapta testler yapmakta zorlanacağını söylüyor.

Kim Jong Un, salı gecesi gerçekleştirilen toplantı sırasında, salgına mücadele için ‘tüm partiyi patlayan bir yanardağ gibi uyandırma’ sözü verdi.

Ülke lideri, Kuzey Kore’nin geçen hafta ilk Kovid-19 vakasını duyurmasından bu yana, salgının ‘büyük sıkıntılara’ neden olduğunu belirterek, ülkenin salgın ile mücadelesinde ön saflarda yer aldı. Devlet medyasına göre, Kim ailesi tarafından bağışlanan ilaçlar, Güney Hwangi eyaletindeki Kuzey Korelilere dağıtıldı. Bu adım, salgınla mücadele konusunda, ülkenin liderinin kişisel rolünü vurgulamayı amaçlıyordu.

KCNA çarşamba günü, ordudaki yaklaşık 3 bin sağlık personelinin, ilaç teslim ve tedariki için 24 saat hizmet vermeye dayalı bir hizmete katıldığını aktardı.

Uzmanlar, Kuzey Kore’nin hastanelerde donanımın yetersiz olması, az sayıda yoğun bakım ünitesinin yanı sıra Kovid-19 tedavi ilacı ve geniş çaplı test imkanlarının olmaması sebebiyle dünyanın en kötü sağlık sistemlerinden birine sahip olduğunu söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çarşamba günü, Omikron’un varyantının, Kovid-19’a karşı aşılanmamış Kuzey Kore nüfusunda neden olabileceği büyük zarara ilişkin endişelerini dile getirdi. Aşıdan tıbbi ekipmana kadar yardım sunma teklifini yeniledi.

Şarkul Avsat