Katar Başbakan Yardımcısı: 2024’te Almanya’ya LNG göndermeyi umuyoruz

Katar Başbakan Yardımcısı, Alman Handelsblatt gazetesine yaptığı açıklamada, ülkesinin 2024 yılında Almanya’ya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) göndermeyi umduğunu söyledi.

Reuters haber ajansına göre, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani’nin bugün Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Berlin’de bir araya gelmesi bekleniyor.

Görüşmeler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasının ardından Almanya’nın Rusya’dan enerji ithalatına bağımlılığını azaltma çalışmaları çerçevesinde gerçekleşiyor. Katar, dünyanın en büyük LNG ihracatçılarından biri. Ancak gaz ihracatının büyük çoğunluğunu Asya ülkelerine yapıyor.

Geçtiğimiz haftalarda, Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana Almanya, Rus gaz ithalatını yüzde 15 oranında azalttı. Hali hazırda Rusya’dan gaz ithalatı oranı yüzde 55’ten yüzde 40’a düştü.

Almanya ayrıca, bu yıl ve önümüzdeki yıllarda sıvılaştırılmış gaz ithalatını artırmayı kabul eden Norveç ve ABD’den gaz ithal ediyor. Anlaşmaya göre, bahsi geçen ülkelerden gelen gazın Rusya’dan ithal edilen gazın üçte birini karşılaması gerekiyor. Ancak Rus gazını 3 boru hattıyla taşıma kolaylığına kıyasla, nakliye zorluğu Almanya için maliyeti arttırıyor. Polonya, Ukrayna ve Baltık Denizi’nin altına döşenen borularla Almanya’ya gaz sağlanıyor.

Şarkul Avsat