Google’ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika CEO’su Anthony Nakache, Riyad’da düzenlenen toplantıda (Şarku’l Avsat)

Google, Suudi Arabistan’da iki merkez açacak

Google, Riyad ve Dammam’da iki merkez açacağını ve Saudi Aramco ile veri paylaşımında bulunacağını ve yeni ortaklıklar kuracağını açıkladı.

Google, 2021 yılında Suudi Arabistan ekonomisine yaklaşık 12,2 milyar riyal (3,3 milyar dolar) katkıda bulunduğunu ve her yıl en az 29 bin istihdam sağladığını belirtti. Youtube üzerinden 100 bin üzeri gelir elde eden kanalların sayısının 2021 yılında yüzde 20 arttığı ifade edildi.

Google’ın Suudi Arabistan Ekonomisine Katkıları raporunda Google Play’de ayda 37,5 milyon riyaldan (10 milyon dolar) fazla kazanan program geliştiricilerin sayısının yüzde 15 arttığı, Google Haritalar kullanan bireylerin sayısının yüzde 66 olduğu, işletmelerin yüzde 52’sinin son iki yılda internet aramaları veya reklamlar sayesinde müşteri sayısında önemli bir artış olduğu belirtildi.

Google ürünlerinin 2021 yılındaki verilerine odaklanan rapor bireysel, ticari faaliyetler ve ekonomik olarak 3 bölüme ayrıldı. Çevrimiçi işletmelerin yüzde 67’sinin Google Drive, Gmail gibi bulut tabanlı uygulamalar ile uzaktan çalıştığı belirtildi. Google’ın içerik oluşturucularına, yazılım geliştiricilere ve yayıncılara destek verdiği vurgulandı.

Google’ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika CEO’su Anthony Nakache, Google Aramalar, Google Haritalar, Youtube ve Android gibi ürünlerin insanların günlük kullandığı uygulamalar olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada Google’ın Suudi Arabistan’daki uygulama geliştiricilerin ve içerik üreticilerine yatırım yaptığı, Kovid-19 hakkındaki son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin yüzde 72’sinin Google kullandığı vurgulandı.

12 yaşından küçük çocuğu olan Suudi Arabistanlıların yüzde 64’ünün çocukları için YouTube Kids kullandığı, Suudi Arabistan’daki insanların yüzde 64’ünün araştırma yapmak, yeni bir şeyler öğrenmek için Google Aramalar kullandığı, ülkenin yüzde 61’inin ve her ay 5 milyon kadının yeni iş bulmak için Google Aramalar kullandığı belirtildi.

Google raporunun yayınlanması üzerine Riyad’da düzenlenen toplantıda şu ifadeler kullanıldı:

“Her zaman olduğu gibi Suudi Arabistan’ın dijital dönüşümünü her zaman destekleyeceğiz. Bireylerin doğru araçları kullanarak harika fikirler üretmesini dört gözle bekliyoruz. Herkesin uygulamalarımızı kullanmasını sağlamak için daha fazla yerel program ve ortaklık başlatmak istiyoruz.”

Araştırma merkezi Public First, son iki yılda Kovid-19 pandemisin online alışveriş ve uzaktan çalışma gibi yeni sektörlerin gelişmesine katkıda bulunduğunu belirtti. Orta Doğu’daki insanlar ve işletmelerin online satış yapmak, pandemi sırasında sevdikleri ile iletişim kurmak veya çocukların yeni bilgiler öğrenmesi için yeni değişikliklere uyum sağlayarak Google hizmetlerini kullandığını belirtti.

Google, Ekim 2020’de Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da bir milyon kişinin ve işletmenin 2021 sonuna kadar yeni beceriler kazanması ve işlerini büyütmesine yardımcı olmak için 37,5 milyon riyal (10 milyon dolar) hibe verdi. Yerel işletmeleri veya iş arayanları desteklemek için gerekli uygulamalar, kurslar ile bölgenin dijitalleşme sürecini destekleyen Google, bölgenin ekonomisine önemli katkılarda bulundu.

Şarkul Avsat