Suudi Arabistan: Tüm dünyanın parlak bir gelecek elde etmesi için koşulların sağlanması büyük önem taşıyor

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün Cidde’deki Selam Sarayı’nda toplandı.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın Dünya Gıda Güvenliğine İlişkin Bakanlar Konferansı’nda dış politikasına ilişkin ifade ettiği gibi, Ortadoğu veya dünya genelinde gelişmekte olan ülkeleri gıda güvenliğini artırmak ve açlığı azaltmak için desteklemeye yönelik insani çabaların önemi vurgulandı.

Buna ek olarak tüm dünya halklarının parlak bir gelecek özlemlerini gerçekleştirecek koşulların sağlanmasının büyük önem taşıdığı belirtildi.

Toplantının başında, son birkaç gün içinde Suudi Arabistan ile birkaç kardeş ve dost ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliğini geliştirme amacıyla yapılan toplantı ve görüşmeler hakkında bilgi verildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin içeriğine değinildi.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi’nin toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, ABD-Suudi Arabistan Ortak Stratejik Planlama Komitesi ve Suudi Arabistan-Cezayir Siyasi İstişare Komitesi toplantılarının içeriği değerlendirildi.

Bakanlar Kurulu, 2022 mali yılının ilk çeyreğinde elde edilen ulusal ekonomi göstergeleri, devletin genel bütçesinin sonuçları ve kamu kurumlarının performansı hakkında bir dizi raporu ele aldı.

Toplantıda, 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşmak için ekonomik girişimler ve reformları uygulamaya devam etme kararlılığı yinelendi.

Bakanlar Kurulu’nda ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

Şarkul Avsat