Mısır’ın Avrupa Birliği Büyükelçisi Bedir Abdulati, Avrupa Birliği yetkilileri ile görüştü. (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır, Avrupa Birliği ile ilişkilerini güçlendirmek istiyor

Mısır’ın Avrupa Birliği (AB) Büyükelçisi Bedir Abdulati, AB yetkilileri ile bir araya geldi. Abdulati, Mısır’ın tarım, enerji ve yeşil enerji alanında sahip olduğu imkanlar ile Avrupa pazarında etkinlik oranını ve Mısır mallarının rekabet gücünü artırarak Mısır ve AB ülkeleri arasındaki ilişkileri güçlendirmenin yollarını görüştü. Abdulati, Avrupa merkezli şirketlerin Mısır’a yatırım yapmasını teşvik etmenin önemini vurguladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmelere Ticaret Genel İdaresi, Halk Sağlığı İdaresi, Gıda Güvenliği İdaresi, Avrupa Komisyonu Eğitim, Gençlik ve Spor Genel İdaresi’nin başkanları eşlik etti.

Bakanlık görüşmelerde Mısır mal ve ürünlerinin Avrupa pazarlarında yer edinmesinin ve ihracata katkıda bulunması için Avrupa kalite ve standartlarına uygun bir şekilde üretilmesi için ortak çalışmanın önemli olduğunu açıkladı. Mısır ve AB arasındaki coğrafi yakınlık nedeniyle Mısır’ın farklı sektörlerde avantajları olduğu belirtildi.

Büyükelçi Abdulati, Mısır ve AB arasında eğitim, gençlik ve spor alanlarında iş birliğini geliştirmenin yollarını ele aldı. Mısır’da AB burslarından yararlanan öğrenci sayısının artırılması gerektiğini belirten Abdulati, eğitim sektörünün tüm aşamalarda kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi ve teknik eğitime önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Görüşmelerde Mısırlı gençlerin siyasi, ekonomik ve sosyal olarak güçlendirilmesine yönelik çabalar ele alındı. Mısır’ın dünyanın dört bir yanından binlerce gencin katılımıyla düzenlenen Dünya Gençlik Forumu’na ev sahipliği yaptığı belirtilerek AB tarafından sağlanacak eğitim ve programlar ile genç kadroların yeteneklerinin geliştirilmesi için çalışmalar yapılması gerektiği kaydedildi.

Şarkul Avsat