Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Kasabi dün Londra'da düzenlenen Suudi-İngiliz Ortak İş Konseyi etkinliğine katıldı. (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’ın e-ticaret büyümesi yıllık yüzde 32’yi aştı

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Dr. Macid el-Kasabi, ülkesinde e-ticaret büyüme oranının yıllık yüzde 32’yi aştığını belirterek Suudi Arabistan’ın, e-ticaret alanında gelişmekte olan ilk 10 ülkeden biri olduğunu söyledi.

Kasabi, e-Ticaret Konseyi tarafından dün Londra’da Suudi-İngiliz Ortak İş Konseyi ile iş birliği içinde düzenlenen, Suudi-İngiliz ekonomik ortaklığını geliştirmede e-ticaretin rolü üzerine bir çalışma oturumu sırasında e-ticaretin önemi ve ülke ekonomisini güçlendirmedeki rolüne dikkat çekti. E-ticaret iş sistemini geliştirmenin Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030’a ulaşmayı destekleyen Ulusal Dönüşüm Programı’nın hedeflerinden biri olduğunu vurguladı.

Kasabi, Ticaret Bakan Yardımcısı ve E-Ticaret Konseyi Genel Danışmanı Dr. İman el Mutairi’ye ek olarak 11 devlet kurumundan liderlerin yer aldığı üst düzey bir Suudi heyetine başkanlık etti. Mutairi, Suudi Arabistan’ın bu alanda büyümesi için büyük fırsatlar yaratan e-ticaret alanındaki mevzuat ve düzenleme reformlarını iyileştirmek ve güçlendirmek için çalıştığını söyleyerek, bu pazarın büyümesiyle Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz yıl 43,2 milyar dolardan fazlasına ulaştığını vurguladı.

Buna ek olarak kamu ve özel sektördeki Suudi ekipler, dijital altyapı, finansal teknoloji, elektronik ödeme, lojistik ve ulaşım alanlarında temsil edilen e-ticarette yatırım fırsatlar, e–sağlık, e-eğitim, eğlence, oyun ve diğerleri gibi yaşam kalitesi ile ilgili elektronik hizmetlere ek olarak e-ticaretin sağladığı yüksek büyüme ışığında geliştirilecek ikili ortaklıklarını sundu.

Oturuma Suudi Arabistan’ın Londra Büyükelçisi Halid bin Bender ve Suudi-İngiliz Ortak İş Konseyi Onursal Başkanı Baroness Elizabeth Symons’ın yanı sıra başta ticaret, yatırım, ulaştırma ve lojistik bakanlıkları olmak üzere birçok Suudi makamı katılım sağladı. Ayrıca Suudi Merkez Bankası, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu, Zekat, Vergi ve Gümrük İdaresi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Genel Otoritesi, Veri ve Yapay Zeka Kurumu (SDAIA), Suudi Ekonomik İş Merkezi, Suudi Postası ve iki ülkeden 120 Şirket lideri de oturuma katılanlar arasında yer aldı.

Suudi heyeti bugün Londra’da, siber güvenlik, finansal teknolojiler, perakende ve akıllı şehirler konusunda uzmanlaşmış bir inovasyon merkezi olan Level39’un yanı sıra ticaretin oluşturulması ve hızlandırılması amacıyla çeşitli sektörlerden yaklaşık 850 üye ile İngiliz hükümeti iş birliğini oluşturan ticaret ve teknoloji ile ilgili “TechUK”u ziyaret etmeyi planlıyor.

Sudi Arabistan son zamanlarda İngiltere ile ekonomik ilişkisini geliştirmek, güçlendirmek ve Vizyon 2030 için umut verici fırsatları ortaya çıkarmak için büyük hamlelere tanıklık ediyor. Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Kurumu (SFDA) CEO’su Dr. Hişam el-Cadhey, İngiltere’ye yaptığı resmi ziyarette İngiliz şirketlerinin CEO’ları, iş insanları ve özel sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Görüşmelerde, yatırımcıların gıda ve ilaç sektörlerinde tıbbi cihaz ve ürünlerde karşılaşabilecekleri zorlukları ve engeller ile Suudi Arabistan’ın prosedürleri kolaylaştırmak ve basitleştirmek için sunduğu tesis ve girişim paketlerini ele alındı.

Şarkul Avsat